Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması28 Şubat 2022Representation in Cyprus

Ukrayna: AB acil yardımı koordine ediyor ve insani yardımı hızlandırıyor

Ukrayna'daki insani durum kötüleşmeye ve komşu ülkeler kaçan Ukraynalıları kabul etmeye devam ederken, Avrupa Komisyonu acil yardım sağlamak için çok yönlü çalışıyor.

EU solidarity with Ukraine

AB’den insani yardım

Komisyon, Birleşmiş Milletler'in acil yardım çağrısının bir parçası olarak, Ukrayna'daki savaştan etkilenen sivillere yardım etmek amacıyla acil yardım programları için 90 milyon Euro ek bütçe ayırdığını duyurdu. Fon, Ukrayna ve Moldova'daki insanlara yardım için kullanılacak. Bu yeni AB insani yardımı, yiyecek, su, sağlık, barınak sağlayacak ve temel ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olacak.

AB Sivil Koruma Mekanizması

Komisyon ayrıca şu anda 20 Üye Devletten gelen tekliflerle AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Ukrayna'ya maddi yardım sağlanmasını koordine ediyor: Bu yardım Avusturya, Belçika, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Hollanda – 8 milyon temel tıbbi bakım kalemi ve sivil koruma desteği içeriyor. Slovenya'dan ilk tır yükü dün Ukrayna'nın başkenti Kiev'e ulaştı.

Moldova, ülkelerine gelen Ukraynalıları desteklemek için Mekanizmayı daha etkin bir konuma getirdi. Halihazırda Avusturya, Fransa ve Hollanda, Moldova'ya barınak malzemeleri ve tıbbi yardım gibi acil durum desteği sunuyor.

Komisyon, Ukrayna'nın diğer komşu ülkeleriyle sürekli temas halindedir ve daha fazla yardım sağlamaya hazırdır.

Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarčič şunları söyledi: “Siviller, Ukrayna'ya yönelik yasadışı Rus askeri saldırısının en yüksek bedelini ödüyor. Savaş, milyonlarca Ukraynalıyı yerinden etme ve hem Ukrayna içinde, aynı zamanda Ukraynalıların güvenlik aradığı komşu ülkelerde yaşanan insani ihtiyaçlar konusunda keskin bir artışa yol açma riski taşıyor. AB, Ukrayna halkıyla tam dayanışma içindedir ve ilk finansmanımız, insani yardım ortaklarımızın acilen ihtiyaç duyulan yardımı sağlamasına olanak sağlayacak. Tüm uluslararası bağışçıları da cömertçe bağış yapmaya çağırıyorum.”

Kısa Bilgi

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından, insani ihtiyaçlar konusunda felaket olacağı öngörülüyor. Silahlı şiddet, acılara, sivil kayıplara, sivil altyapıların zarar görmesine, büyük ölçekli yerinden edilmelere ve yıllarca süren çatışmalardan ve COVID-19 pandemisinden kaynaklanan mevcut insani ihtiyaçların şiddetlenmesine neden oluyor.

AB, 2014'ten bu yana Ukrayna'nın doğusundaki yerinden edilmiş ve çatışmalardan etkilenen insanlara destek veriyor. AB, hükümetin kontrolünde olmayan ve hükümet kontrolünde olan bölgelerde yerinden edilmiş binlerce kişiye ve sakinlere yardım etmek için 2014'ten bu yana Ukrayna'ya 193 milyon Euro'dan fazla insani yardım tahsis etti.

Daha Fazla Bilgi için

Ukrayna bilgi formu

 

Detaylar

Yayın tarihi
28 Şubat 2022 (Son güncelleme tarihi: @name)
Yazar
Representation in Cyprus