Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği

AB kurumları için çalışın

Staj (Aşamalar)

Her bir AB kurumunda bir staj programı var. 

Avrupa Komisyonu'nda Staj (Mavi Kitap)

Avrupa Komisyonu'nda biri Mart'ta, ikincisi Ekim'de başlayan, iki adet beş aylık staj oturumu var. Her iki oturuma da başvurmak için önceden plan yapmalısınız çünkü kapanış tarihleri Mart oturumu için bir önceki Ağustos ayının sonu ve Ekim oturumu için Ocak ayının sonudur. Hem AB vatandaşları hem de AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları başvurabilir ve başarılı stajyerlere aylık ödenek verilir. Başvuru sahipleri lisans mezunu olmalı ve iki AB dilini çok iyi bilmelidir (AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının yalnızca bir dil bilmeleri yeterlidir).

Not: Avrupa Komisyonu'nda örneğin bir çeviri stajına veya bilimsel bir staja (Ortak Araştırma Merkezi) da başvurabilirsiniz.

AB kurumlarında staj

Avrupa Komisyonu'nda staj

Kadrolu pozisyonlar

AB kurumlarında, başta Avrupa Birliği'nden ve aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinden olmak üzere 40.000'den fazla kişi çalışmaktadır. AB vatandaşı olarak, herhangi bir AB kurumunda herhangi bir pozisyona başvurma hakkına sahipsiniz. 

AB kurumlarının herhangi birinde AB yetkilisi veya memuru olarak kadrolu pozisyona hak kazanmak için yapılan "halka açık yarışmalar" Avrupa Personel Seçme Bürosu tarafından merkezi olarak düzenlenir. 

Her yarışmanın şartları değişiklik gösterir; bu nedenle başvurmadan önce belirli bir yarışmayla ilgili talimatları çok dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun. 

İlgili bir yarışma yayınlandığında rakiplere kıyasla bir adım önde olabilmeniz için istediğiniz zaman bir EPSO hesabı ve AB CV'si oluşturabilirsiniz. 

Not: AB yetkililerinin, birden fazla AB dilinde çalışabilir olmaları gerekir.

Avrupa Personel Seçme Bürosu

Neden AB'de kariyer yapmalısınız?

En son iş fırsatları

Sözleşmeli pozisyonlar

AB kurumlarında, ajanslarında ve organlarında geçici pozisyonlar da mevcuttur. Bunlar esas olarak Sözleşmeli Personel pozisyonları (birçok kurum bunlara CAST sözleşmesi der) ve Geçici Personel pozisyonlarından (kalıcı sözleşmelere benzer koşullara sahip sabit sözleşme pozisyonları) oluşur. 

Bazı CAST yarışmaları sürekli açıktır. Böyle bir durumda bu yarışmalara istediğiniz zaman başvurabilirsiniz. Kurumlar bir pozisyonu doldurmak için adaylara ihtiyaç duyduğunda adaylar listesini inceleyecek ve işe alım prosedürlerini sürdürecektir.

AB ajanslarındaki pozisyonlar için lütfen AB ajanslarının/kurumlarının açık pozisyon listelerine bakın.

En son iş fırsatları

Tercüman çağrısı (sürekli açık)