Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması20 Ocak 2022Representation in Cyprus1 min read

Devlet yardımı: Komisyon, koronavirüs pandemisinden etkilenen tur operatörlerini desteklemek için 2 milyon Euro'luk Kıbrıs planını onayladı

Avrupa Komisyonu, koronavirüs pandemisinden etkilenen tur operatörlerini desteklemek için 2 milyon Euro'luk bir Kıbrıs planını onayladı.

Flag_EU_CY

Önlem, Devlet yardımı Geçici Çerçevesi kapsamında onaylandı. Program kapsamında, kamu desteği doğrudan hibe şeklinde olacak. Önlem, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren ve Larnaka ve Baf havaalanları üzerinden Kıbrıs'a seyahat eden hava taşıyıcılarıyla sözleşme imzalamış tur operatörlerine açık olacak. Planın amacı, otel, restoran, gıda endüstrisi, kültür ve spor etkinlikleri gibi birçok ilgili işletmeye dolaylı olarak fayda sağlarken, gelen turizmi teşvik edecek. Komisyon, Kıbrısla ilgili alınan önlemin Geçici Çerçeve'de belirtilen koşullarla uyumlu olduğunu tespit etti. Özellikle, yardım (i) yararlanıcı başına 2,3 milyon €'yu aşmayacak; ve (ii) en geç 30 Nisan 2022'ye kadar verilecek. Komisyon, ABGÇ'nin 107(3)(b) Maddesi ve Geçici Çerçevenin koşulları uyarınca, bir Üye Devletin ekonomisindeki ciddi bir rahatsızlığı gidermek için tedbirin gerekli, uygun ve orantılı olduğu sonucuna vardı. Bu temelde Komisyon, AB Devlet yardımı kuralları kapsamında tedbiri onayladı. Geçici Çerçeve ve Komisyon tarafından koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisini ele almak için alınan diğer önlemler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kararın gizli olmayan versiyonu, herhangi bir gizlilik sorunu çözüldüğünde Komisyonun rekabet web sitesinde Devlet yardımları sicilinde SA.101278 dava numarası altında sunulacak.

Detaylar

Yayın tarihi
20 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus