Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Basın açıklaması29 Temmuz 2022Representation in Cyprus1 min read

İyileştirme ve Dayanıklılık Tesisinin uygulanmasına ilişkin rapor

Avrupa Komisyonu, Yeni Nesil AB'nin en önemli parçası olan İyileşme ve Dayanıklılık Tesisinin (RRF) uygulanmasına ilişkin gözden geçirme raporunu kabul etti.  

Cyprus recovery and resilience plan

RRF'nin yürürlüğe girmesinden 18 ay sonra, rapor, Tesis’in uygulanmasında büyük ilerleme kaydedildiğini ve Üye Devletlerin iddialı reform ve yatırım gündeminin yolunda olduğunu teyit ediyor.

Rapor, bugüne kadar kabul edilen 25 ulusal toparlanma ve dayanıklılık planında RRF tarafından finanse edilen yatırım ve reformların sayısız örneğini detaylandırıyor. Bu örnekler, RRF Tüzüğündeki altı politika sütununa katkıda bulunan somut önlemleri sunuyor. Tüm planlar, %37 iklim hedefini aşıyor ve bazı Üye Devletler, tahsislerinin yarısından fazlasını iklim hedeflerini desteklemek için kullanıyor. Genel olarak, iklim harcamaları yaklaşık %40 ve dijital harcamalar yaklaşık %26 olarak belirleniyor.

Rapor ayrıca, RRF'nin Üye Devletlerin toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemesine nasıl yardımcı olacağına özel bir odaklanmayı da içeriyor. Son olarak rapor, RRF'nin REPowerEU hedeflerine ulaşılmasına nasıl yardımcı olacağını özetliyor. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı nedensiz ve haksız saldırganlık savaşı benzeri görülmemiş zorluklar doğuruyor. Bu bağlamda, AB'nin yeşil ve dijital emellerini gerçeğe dönüştürmek daha da acil bir durum oluşturuyor. Bunları sağlamak, Birliğin enerji arzının direncini artıracak, enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltacak ve Avrupa'nın adil geçişini destekleyecek.

Sağlam reformlar ve yatırımlar sayesinde, RRF bu zorlukların üstesinden gelmek için önemli bir katkı sağlayabilecek Kurtarma ve dayanıklılık planlarının uygulanmasındaki ilerleme,  Kurtarma ve Dayanıklılık Tablosunda  izlenebilecek.

Kıbrıs: Kurtarma ve Dayanıklılık Tablosu (europa.eu)

 

 

Detaylar

Yayın tarihi
29 Temmuz 2022
Yazar
Representation in Cyprus