Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Basın açıklaması18 Ocak 2022Representation in Cyprus3 min read

Yeni Avrupa Bauhaus Girişimi: 2022 Ödülleri için başvurular başladı

Bugün 2022 Yeni Avrupa Bauhaus ödülleri için başvuruları açıyoruz.

Statement by  Mariya Gabriel, European Commissioner, Biliana Sirakova, EU Youth Coordinator, and Juan Rayón González, President of the Erasmus Student Network (ESN), on the Erasmus+ app

Geçen yıl 2.000'den fazla başvuru alan birincilik ödüllerinin başarısının ardından, 2022 ödülleri, Bauhaus girişiminin günlük hayatımızda, yaşam alanlarımızda ve deneyimlerimizde getirmek istediği dönüşümlerin yeni ilham verici örneklerini kutlayacak. İlk deneyimde olduğu gibi, 2022 Yeni Avrupa Bauhaus ödülleri, Avrupa Yeşil anlaşmasını insanlara ve yerel topluluklara getiren sürdürülebilirlik, kapsayıcılık ve estetik için mevcut projelerin yanı sıra genç yeteneklerin fikirlerini de ödüllendirecek.

Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “Yeni Avrupa Bauhaus Girişimi, Avrupa Yeşil Anlaşması vaadini günlük yaşamlarımız için iyileştirmelere dönüştürmek için Avrupa'nın kültüründen, eğitiminden, biliminden ve yenilikçiliğinden yararlanıyor. Avrupa yaratıcılığının en iyisinin bu yılki uygulamalarda hayat bulmasını sabırsızlıkla bekliyorum.”

Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira şunları söyledi: “Artık kimseyi geride bırakmadan yaşama ve çalışma şeklimizi dönüştürmek için sürdürülebilir ve yenilikçi fikirlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Yeni Avrupa Bauhaus, bölgelerimizi ve şehirlerimizi hem insan hem de gezegen dostu bir şekilde geliştirmek için en iyi, en cesur ve en parlak konseptleri ödüllendiriyor. Uyum politikası, tüm topluluklarımızın yararına bu yeni fikirleri Avrupa bölgelerinde gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olmaya devam edecek.”

Güzel, sürdürülebilir ve kapsayıcı yerlere katkıda bulunan proje ve fikirlere dört kategoride ödüller verilecek:

  • doğayla yeniden bağlantı kurmak;
  • ait olma duygusunu yeniden kazanmak;
  • en çok ihtiyacı olan yerlere ve insanlara öncelik vermek;
  • endüstriyel ekosistemde uzun vadeli, yaşam döngüsü ve entegre düşünceyi teşvik etmek.

Kategoriler, Yeni Avrupa Bauhaus Girişiminin dönüşümünün dört tematik eksenini yansıtıyor. Bunlar, görüş ve deneyimleriyle katkıda bulunan binlerce kişi ve kuruluşun katılımıyla girişimin ortak tasarım aşamasında belirlendi. Girişler, girişimin üç temel değerine göre değerlendirilecek: sürdürülebilirlik, estetik ve kapsayıcılık. Tüm Üye Devletlerden ve dünyanın her yerinden gelen başvuru sahipleri, projeleri/fikirleri Avrupa Birliği'nde yer aldığı sürece başvuruda bulunmaya teşvik edilecek.

Kategorilerin her birinde iki paralel rekabet aşaması bulunuyor:

  • 'Yeni Avrupa Bauhaus Ödülleri' - son iki yıl içinde tamamlanmış mevcut örnekler için; ve
  • 'Yeni Avrupa Bauhaus Yükselen Yıldızları' - 30 yaşın altındaki genç yaratıcılar tarafından sunulan konseptler veya fikirler için.

Jüri tarafından verilen 16 ödüle (her kategori ve dal için bir kazanan ve bir ikincilik) ek olarak, en iyi girişler arasından halk oylamasıyla iki ek ödül seçilecek. Toplamda 18 kazanan, 30.000 Euro'ya kadar para ödülü ile girişimlerini daha da geliştirmelerine ve tanıtmalarına yardımcı olacak bir iletişim paketi alacak.

Başvurular 28 Şubat 2022 Orta Avrupa Saati ile 19:00'a kadar açık olacak. Kavramları, fikirleri ve projeleri geliştirildiği veya fiziksel olarak AB'de bulunduğu sürece, uyruğu ve özgeçmişi ne olursa olsun tüm başvurular kabul edilecek.

Kısa Bilgi

Yeni Avrupa Bauhaus Girişimi, Avrupa Yeşil Anlaşmasının gerçekleştirilmesine yardımcı olmak için tasarım, sürdürülebilirlik, erişilebilirlik, satın alınabilirlik ve yatırımı birleştirmeyi amaçlayan çevresel, ekonomik ve kültürel bir projedir.

Başkan von der Leyen tarafından 2020 Birliğin Durumu konuşmasında başlatılan Yeni Avrupa Bauhaus Girişimi, Avrupa çapında ve tüm dünyada binlerce kişi ve kuruluşla birlikte tasarlandı.

Eylül 2021'de, girişim, girişimi gerçeğe dönüştürmek için politika eylemlerini ve finansmanı belirleyen bir Komisyon Bildirisi ile birlikte tasarımdan gerçeğe dönüştü.

Daha Fazla Bilgi

Sorular ve Cevaplar

Ödüller web sitesi

Yeni Avrupa Bauhaus Girişimi hakkında Komisyon Bildirisi

Avrupa Komisyonu, Yeni Avrupa Bauhaus ödülünü kazananları (2021) açıkladı

Detaylar

Yayın tarihi
18 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus