Skip to main content
European Commission logo
Representation in Cyprus
Basın açıklaması14 Ocak 2022Representation in Cyprus

Gıda güvenliği: Gıda katkı maddesi Titanyum Dioksit’in kullanımı bu yazdan itibaren yasaklandı

Bugün Avrupa Komisyonu, gıda katkı maddesi olarak Titanyum Dioksit kullanımınu yasakladı (E171).

Press conference by Maroš Šefcovic, Vice-President of the European Commission, and Stella Kyriakides, European Commissioner, on relations between the EU and the United Kingdom

Getirilen yasak, altı aylık bir geçiş döneminden sonra geçerli olacak. Bu, bu yazdan itibaren bu katkı maddesinin artık gıda ürünlerine ilave edilmemesi gerektiği anlamına geliyor. Sağlık ve Gıda Güvenliğinden sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın tükettiği gıdaların güvenliği ve sağlıkları tartışılamaz. Bu nedenle tüketiciler için en yüksek güvenlik standartlarının sıkı ve sürekli incelemesini sağlıyoruz. Bu çalışmanın temel taşı, yalnızca sağlam bilimsel kanıtlarla desteklenen güvenli maddelerin plakalarımıza ulaşmasını sağlamaktır. Bugünkü yasakla artık güvenli kabul edilmeyen bir gıda katkı maddesini tüketimden kaldırıyoruz. Gıda operatörlerinin gıdalarda E171 kullanımını sona erdirmelerini sağlama konusundaki işbirlikleri için Üye Devletlerin yetkililerine güveniyorum.”

Titanyum Dioksit, unlu mamuller ve sandviç ekmeklerinden çorbalara, soslara, salata soslarına ve gıda takviyelerine kadar birçok gıdaya beyaz renk vermek için kullanılır. Üye Devletler, Komisyonun geçen sonbaharda öne sürdüğü öneriyi oybirliğiyle onayladı. Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin, E171'in bir gıda katkı maddesi olarak kullanıldığında artık güvenli kabul edilemeyeceği sonucuna varan bilimsel bir görüşüne dayanıyor. Daha fazla bilgi bu Soru-Cevap bölümünde mevcuttur.

Detaylar

Yayın tarihi
14 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus