Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Basın açıklaması20 Aralık 2021Representation in Cyprus2 min read

Avrupa Sağlık Birliği: Gelecekte yaşanması muhtemel sağlık acil durumları için güçlendirilmiş SADHMO

Press conference by Maroš Šefčovič, Vice-President of the European Commission, and Stella Kyriakides, European Commissioner, on relations between the EU and the United Kingdom

Bugün Konsey, AB'deki halk sağlığı acil durumları sırasında Avrupa Sağlık Acil Duruma Hazırlık ve Müdahale Otoritesi (SADHMO) tarafından acil ve hedefe yönelik tıbbi karşı önlemlerin etkinleştirilmesini sağlayan Yönetmelik üzerinde siyasi bir anlaşmaya vardı. Bu önlemler, krizle ilgili tıbbi karşı önlemlerin ve hammaddelerin satın alınmasını, aşıların ve terapötiklerin esnek üretimi için ayrılmış endüstriyel tesislerin etkinleştirilmesini, Üye Devletlerle birlikte bir Sağlık Krizi Kurulunun kurulmasını ve hızlı izleme mekanizmalarının oluşturulmasını içeriyor.

Siyasi anlaşmayı memnuniyetle karşılayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides şu açıklamayı yaptı:

 “Güçlendirilmiş bir Avrupa Sağlık Acil Duruma Hazırlık ve Müdahale Otoritesi, sağlıkla ilgili acil durumlara hızlı ve etkili bir şekilde yanıt verebilen güçlü bir Avrupa Sağlık Birliği'nin en önemli parçasıdır. SADHMO'nin mümkün olan en kısa sürede tam kapasite ile çalışmaya başlaması gerekiyor ve Konsey'de bugün yapılan siyasi anlaşma bu yönde atılmış önemli bir adım.

SADHMO'nın kriz yetkilerine ilişkin siyasi anlaşma, SADHMO'nın araç kutusuna yeni bir araç ekleyerek onu gözetleme kulemiz ve gelecekteki sağlık tehditlerine karşı kalkan yapıyor. Kriz zamanlarında hızlı hareket edebilmemizi, eğrinin önünde kalmamızı ve sağlıkla ilgili acil durumlarda mücadele etmek için gerekli tıbbi donanıma sahip olmamızı ve vatandaşlarımızı gelecekteki sağlık tehditlerinden korumamızı sağlayacak.

Mevcut pandemi, kriz müdahalesinden toparlanmaya kadar pandeminin her aşamasında AB koordinasyonu ve işbirliğinin belirleyici rolünü vurguladı. Bu önemli dersi temel alarak, acil bir durumla karşılaştığımızda müdahale etmek için doğru araçlara ve yetkilere sahip olduğumuzdan emin olmalıyız.

COVID-19, tek başına hiçbir ülkenin sınır ötesi sağlık tehditleriyle ilgili tüm zorlukların üstesinden gelemeyeceğine dair bir uyandırma çağrısıydı. Hazırlıklı olmak, sağlık politikasına yaklaşımımızın bir parçası olmalıdır. Sağlık güvenliği, Üye Devletlerimiz ve Üye Devletlerimiz için ortak bir Avrupa çabası haline gelmelidir.

SADHMO, AB sağlık politikasında son iki yılda elde ettiğimiz paradigma değişiminin simgesi olan gerçek bir Avrupa projesidir.”

Detaylar

Yayın tarihi
20 Aralık 2021
Yazar
Representation in Cyprus