Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Gazete makalesi13 Temmuz 20211 min read

AB, kadınları derin teknolojinin ön saflarına yerleştirmek için Women TechEU pilot uygulamasını başlattı

Press conference by  Margaritis Schinas, Vice-President of the European Commission, and Mariya Gabriel, European Commissioner, on EU guidelines for the safe resumption of activities in the cultural and creative sector

Avrupa Komisyonu bugün, kadınlar tarafından yönetilen derin teknoloji girişimlerini destekleyen ve geleceğin derin teknoloji şampiyonları olmalarına yardımcı olan yeni bir AB programı olan Women TechEU'yu başlattı. Bu plan, Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) tarafından desteklenen yeni Horizon Europe inovasyon ekosistemleri programı kapsamında hayata geçiyor. Veriler, yenilikçi start-up'ların yalnızca %15'inin kadınlar tarafından kurulduğunu veya ortaklaşa kurulduğunu ve yalnızca %6'sının tamamı kadınlardan oluşan kurucu ekiplere sahip olduğunu gösteriyor. Kadınların önderliğindeki bu işletmeler, hayati erken aşamadaki yatırımlar da dahil olmak üzere, yalnızca erkeklere yönelik emsallerinden daha az risk sermayesi topluyor ve artırdıkları miktarların daha düşük olma eğiliminde oldukları görülüyor. Avrupa genelinde risk sermayesinin yalnızca %5'i kadın ile erkek karma ekiplere ve yalnızca %2'si tamamen kadınlardan oluşan ekiplere gidiyor. Women TechEU, kadın liderliğindeki derin teknoloji girişimlerini erken ve en riskli aşamada destekleyerek bu inovasyon cinsiyet farkını ele alıyor. Program, kadın liderliğindeki yeni kurulan şirketlere 75.000 € hibe ve EIC Kadın Liderlik Programı aracılığıyla birinci sınıf koçluk ve mentorluk ile finansal destek sunacak. EIC Hızlandırıcı programı aynı zamanda kadınların önderlik ettiği yeni girişimleri de hedefliyor, ancak yeni Kadın TechEU programı, kendi girişimlerini kuran kadınların sayısını artırmak için şirketlerin daha erken, biçimlendirici aşamasında destek sağlıyor.

İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “Women TechEU aracılığıyla, kadın liderliğindeki yeni kurulan şirketlerin sayısını artırmak ve daha adil ve daha müreffeh bir Avrupa derin teknoloji ekosistemi yaratmak istiyoruz. Derin teknoloji kadın kurucularına verilen bugün açıklanan desteğin, başarı şanslarını artıracağına ve daha fazla kadın yeteneği çekerek Avrupa'nın genel inovasyon ekosistemini güçlendireceğine inanıyoruz."

10 Kasım 2021'de sona erecek olan ilk Kadınlar TechEU pilot çağrısı kapsamında AB Üye Devletleri ve İlişkili Ülkelerden gelecek vaat eden 50'ye kadar derin teknoloji girişimi finanse edilecek. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Yayın tarihi
13 Temmuz 2021