Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi2 Aralık 2023Representation in Cyprus4 min read

AB, COP28'de metan emisyonlarını azaltmak için 175 milyon Euro'luk mali destek duyurdu

Metan, nitröz oksit, hidroflorokarbonlar ve troposferik ozon gibi iklimi kirleten süper kirleticiler, günümüzde yaşanan küresel ısınmanın en büyük nedenlerinden biridir.

methane emissions

Metan, nitröz oksit, hidroflorokarbonlar ve troposferik ozon gibi iklimi kirleten süper kirleticiler, bugün yaşanan küresel ısınmanın en büyük nedenidir. AB ve ABD tarafından başlatılan Küresel Metan Taahhüdü kapsamında 150'den fazla ülke, küresel insan kaynaklı metan emisyonlarını 2030 yılına kadar 2020 seviyelerine göre en az %30 oranında azaltmaya yönelik ortak bir hedefi uyguluyor. Bu küresel girişim, Paris Anlaşması'nın ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlama hedefinin ulaşılabilir tutulmasına yardımcı olacak.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün şunları söyledi: “Metan emisyonlarının azaltılması, Paris Anlaşması kapsamındaki 1,5 derece taahhüdümüzün yerine getirilmesi açısından hayati önem taşıyor. Her bir fraksiyon, küresel sıcaklık artışlarını anında azaltabilir. Gazın israfla boşaltılması ve yakılmasıyla mücadele edecek ve geri kazanılan kaynakları adil bir enerji dönüşümü için kullanacak araçlara sahibiz. “Siz Toplayın Biz Alalım” projesiyle ileriye giden yolu gösteriyoruz. Metan Finans Sprint'i için 175 milyon Euro ile düşük ve orta gelirli ülkelerin de harekete geçmesine yardımcı oluyoruz."

Başkan von der Leyen yaptığı bir açıklamada, enerji sektöründeki metan emisyonlarını frenleyen ilk AB yasasını, AB'de ve küresel olarak emisyonların ölçülmesi, tespit edilmesi ve durdurulmasına yönelik dünya lideri standartlarla birlikte sundu. AB ve Üye Devletler, Zirve'de metan kullanımını azaltmak için Metan Finansmanı Sprint'ine 175 milyon Euro destek açıkladı. Bu fonlar, yeni uyduların kullanımıyla metan verileri devriminin sağlanması da dahil olmak üzere, enerji sektöründeki metan emisyonlarını azaltmaya yönelik hükümet, sanayi ve hayırseverlik çabalarını katalize etmeye yardımcı olacak.

Başkan von der Leyen ayrıca Komisyonun COP29'a kadar "Siz Toplayın, Biz Satın Alalım" planının küresel çapta kullanıma sunulması için bir yol haritası geliştireceğini duyurdu. Bu plan, şirketleri, havalandırma ve yakma yoluyla boşa gidecek olan gazı yakalamaya ve ticarileştirmeye teşvik ediyor, böylece iklim eylemini ve enerji güvenliğini güçlendiriyor. AB ve Cezayir bu programa birlikte pilot uygulama yapacak.

Kısa Bilgi

Başkan von der Leyen ve Başkan Biden tarafından 2021'deki COP26'da başlatılan Küresel Metan Taahhüdü, küresel metan emisyonlarının azaltılmasına yönelik ana koordinasyon platformudur. Enerji, tarım ve atık sektörlerine odaklanan 150'den fazla imza sahibi, 2030 yılına kadar insan kaynaklı metan emisyonlarının küresel düzeyde en az %30 azaltılmasını taahhüt ediyor. Taahhüde verilen güçlü küresel destek, metan emisyonlarını hızla azaltmaya yönelik ivmeyi gösteriyor. AB ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ortak başkanlığını yürütüyor ve İklim ve Temiz Hava Koalisyonu (CCAC) ve Uluslararası Metan Emisyonları Gözlemevi (IMEO) olmak üzere iki UNEP organıyla birlikte çalışıyor. Küresel Metan Taahhüdü, CCAC aracılığıyla 50'den fazla ülkeyi ulusal metan eylem planları geliştirmede destekledi ve IMEO aracılığıyla bir dizi bilimsel çalışma yürüttü ve süper emisyonlu olaylar için bir Metan Uyarı ve Yanıt Sistemi geliştirdi. Bu yıl Kanada, Mikronezya Federal Devletleri, Almanya, Japonya ve Nijerya, AB ve ABD'nin yanı sıra Küresel Metan Taahhüdü Şampiyonları oldu.

AB, "Siz Toplayın, Biz Satın Alalım" programı da dahil olmak üzere küresel düzeyde metan emisyonlarını azaltma çabalarına teknik, siyasi ve mali destek sağlarken, yeni metan emisyonu kurallarının yurt içinde uygulanmasını da sağlıyor.

1 Aralık'ta UNEP Uluslararası Metan Emisyonları Gözlemevi, etkili takip için bir başka gelişme olarak Metan Uyarı ve Yanıt Sistemi aracılığıyla ilk halka açık metan emisyon verilerini yayınladı. Bu, 2022'de başlatılan Küresel Metan Taahhüdü Enerji Yolu'nun uygulanmasını destekleyen bir başka somut adımdır.

İlgili Bağlantılar

Başkan von der Leyen'in açıklaması

Küresel Metan Taahhüdü

Metan emisyonları

Metan emisyonlarını azaltmaya yönelik ilk AB yasasına ilişkin Anlaşma hakkında basın açıklaması

Alıntı(lar)

Metan emisyonlarının azaltılması, Paris Anlaşması kapsamındaki 1,5 derece taahhüdümüzün yerine getirilmesi açısından hayati önem taşıyor. Her bir fraksiyon, küresel sıcaklık artışlarını anında azaltabilir. Gazın israfla boşaltılması ve yakılmasıyla mücadele edecek ve geri kazanılan kaynakları adil bir enerji dönüşümü için kullanacak araçlara sahibiz. “Siz Toplayın Biz Satın Alalım” projesiyle ileriye giden yolu gösteriyoruz. Metan Finansmanı Sprint'i için 175 milyon Euro ile düşük ve orta gelirli ülkelerin de harekete geçmesine yardımcı oluyoruz.

Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu Başkanı - 02/12/2023

Detaylar

Yayın tarihi
2 Aralık 2023 (Son güncelleme tarihi: @name)
Yazar
Representation in Cyprus