Skip to main content
European Commission logo
European Commission Representation in Cyprus
Gazete makalesi13 Şubat 2023Representation in Cyprus

Deprem: AB, Suriye ve Türkiye için acil yardım göndermeye devam ediyor

AB, geçen hafta hem Suriye'yi hem de Türkiye'yi etkileyen yıkıcı depremin ardından, her iki ülkeye de acil yardım yönlendirmek için çeşitli alanlarda çalışmaya devam ediyor.

earthquake

Suriye için: Avrupa İnsani Müdahale Kapasitesi, depremden etkilenen insanlara hızlı bir şekilde yardım sağlıyor. İtalya ve Dubai'de bulunan AB stokları, acil durum malzemeleri sağlamak için seferber edildi. Bu malzemeler arasında kışlık çadırlar, ısıtıcılar, battaniyeler, su, sanitasyon ve hijyen kitleri ve mutfak takımlar bulunuyor. Yardım, hem Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ile birlikte hükümet kontrolündeki bölgelere hem de Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile işbirliği içinde Kuzeybatı Suriye'de hükümet kontrolü dışındaki bölgelere dağıtılacak. Komisyon, buna ek olarak, çalışan bir Avrupa Takımı yaklaşımı çerçevesinde, Üye Devletlerle birlikte, eldeki barınak malzemelerini seferber etmeye çalışıyor.

Ayrıca, AB Sivil Koruma Mekanizması (UCPM) aracılığıyla  10 Avrupa ülkesi  (Avusturya, Bulgaristan, Kıbrıs, Finlandiya, Almanya, Yunanistan, İtalya, Romanya, Slovenya ve Norveç) binlerce çadır, battaniye, uyku tulumu, şilte, yatak, jeneratör, ısıtıcı, ilaç, gıda maddesi, kışlık giysi, maske gibi malzemeleri Suriye halkına ulaştırıyor. Acil Durum Müdahale Koordinasyon Merkezi'nden (ERCC) iki İrtibat Görevlisi, Suriye'ye gelen AB yardımının koordinasyonunu desteklemek üzere bugün Beyrut'a gönderilecek. Bu destek, başlangıçta yapılan ve barınak ve gıda dışı kalemler için nakit maddi yardım, su ve sanitasyon, sağlık ve arama ve kurtarma gibi en acil ihtiyaçları karşılamak üzere sağlanan 3,5 milyon Euro tutarındaki insani yardıma eklenecek.  

Türkiye için: Avrupa Komisyonu Başkan von der Leyen'in dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde  ana hatlarıyla belirtildiği gibi, Komisyon ek destek seferber edecek ve Türkiye'nin yardım talebine yanıt verecek. Halihazırda, Avusturya, Belçika, Bulgaristan,  Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Litvanya, Malta, Hollanda, Polonya, Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan ile birlikte Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya olmak üzere 21 AB Üye Devleti ve üç UCPM Katılımcısı Devlet toplam 38 arama-kurtarma ekibi göndermeyi teklif etti. Avrupa ülkeleri toplamda 1.652 kurtarıcı ve 105 arama köpeği göndermeyi teklif etti. Komisyon ayrıca acil durum barınak malzemeleri için 12 AB Üyesi Devletten yardım kanalize ediyor ve İsveç'in ev sahipliği yaptığı rescEU rezervinden Yardım Barınma Birimleri ve Türkiye'ye sevk etmek üzere Romanya'da bulunan binlerce çadır yatağı sağlıyor .

Detaylar

Yayın tarihi
13 Şubat 2023
Yazar
Representation in Cyprus