Skip to main content
European Commission logo
Representation in Cyprus
Press release29 Mart 2022Representation in Cyprus

Dijital COVID Sertifikası: Komisyon, küçükleri aşı sertifikalarının 270 günlük geçerlilik süresinden muaf tutan yeni kuralları kabul ediyor

Komisyon bugün, AB Dijital COVID Sertifika Yönetmeliği kapsamında aşı sertifikasına ilişkin yeni kuralları kabul etti.

EU Digital COVID Certificate - Use for travel, Greece

Yeni kurallar, 18 yaşından küçük çocukları, birincil aşılama serisinin ardından aşı sertifikaları için 270 günlük kabul süresinden muaf tutuyor. Standart kabul süresi bu nedenle 18 yaş ve üstü kişilerle sınırlı olacak. EMA’nın  tavsiyesine göre 12 yaşından büyük çocuklar için bir  destekleyici aşıya izin verilmiş olsa da, şu anda Üye Devletler 18 yaşından küçük çocuklara destekleyici aşı uygulanmasını önermiyor.

Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders şunları söyledi:“AB Dijital COVID Sertifikasının en büyük faydalarından biri, yeni koşullara uyum sağlama esnekliğidir. Üye Devletlerin halk sağlığı uzmanlarıyla yaptığımız görüşmelerin ardından, 18 yaşından küçük olanların aşı sertifikalarına süre kısıtlaması uygulanmaması gerektiğine karar verdik. Seyahat ederken, birincil aşı serisinden sonra alınan sertifikayı kullanmaya devam edebilecekler.”

 Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları söyledi:“Salgın hâlâ devam ediyor ve aşılama hayati önem taşıyor. Mesajımız değişmedi: mümkün olan en kısa sürede aşı olun ve aşılarınızı güçlendirin. Aşı hayat kurtarır ve hepimiz için anahtardır.”18 yaşın altındaki kişiler için muafiyet, AB Dijital COVID Sertifikalarını kontrol etmek için kullanılan mobil uygulamalar uyarlanacak ve doğrulama amacıyla kullanılacak. Üye Devletler, bu muafiyeti uygulamak için gerekli teknik uyarlamaları 6 Nisan 2022'ye kadar gerçekleştirmeleri gerekiyor. AB Dijital COVID Sertifikası hakkında daha fazla bilgi özel web sitesinde bulunabilir.

Detaylar

Yayın tarihi
29 Mart 2022
Yazar
Representation in Cyprus