Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması29 Kasım 2021Representation in Cyprus4 min read

CulturEU: Komisyon, AB finansmanına ilişkin çevrimiçi bir rehber aracılığıyla kültür sektörüne desteği artırıyor

Komisyon bugün, kültürel ve yaratıcı sektörler için AB genelinde mevcut tüm finansman fırsatlarını haritalayan yeni bir etkileşimli rehber başlattı.

Statement by Mariya Gabriel, European Commissioner, on the announcement of an online guide on EU funding for the culture and creative sectors

Farklı AB finansman araçlarını hepsi-bir-yerde barındıran CulturEU, Creative Europe ve Horizon Avrupa yanında yapısal fonlara ve InvestEU'ya kadar 21 farklı AB programından toplam 75 finansman fırsatı bir araya getiriyor. Etkileşimli çevrimiçi araç, sadece birkaç tıklamayla herhangi bir Avrupa kültürel varlığını, mevcut ve kendisine en uygun olan AB mali desteğine yönlendirebilir.

Avrupa Yaşam Biçimimizi Tanıtmaktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas şunları söyledi: “Sanatsal özgürlük, yaratıcılık ve kültürel çeşitlilik, Avrupa yaşam biçimimizin simgesidir. Avrupa, gelişmek için yaratıcı ve kültürel sektörlerine ihtiyaç duyan bir kültürel güç merkezidir. Bugün, Yeni Nesil AB'nin yanı sıra,sanatçılarımızın, yaratıcılarımızın ve kültür uzmanlarımızın kolayca araştırmalarını ve AB genelinde kendilerine en uygun destek planını seçmelerini sağlamak için yeni bir çevrimiçi aracı kullanıma sunuyoruz. Avrupa'daki yaratıcı ve kültürel sektörler için sürdürülebilir bir toparlanmayı birlikte sağlayabiliriz."

Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “Kültürel ve yaratıcı sektörler, yaşamları iyileştirmek, toplulukların birbirleriyle aralarında bağlar kurmak, istihdam ve büyüme yaratmak ve diğer faaliyet sektörlerine ilham vermek için eşsiz bir güce sahiptir. Kültürel aktörlere Avrupa fonları arayışlarında destek vermenin ve AB'nin onlara sunduğu tüm finansman fırsatlarını tek bir rehberde toplamanın tam zamanıydı. Bu benzeri görülmemiş haritalama, tüm kültürel aktörlerin sadece üç tıklamayla 75 fırsat arasından kendileri için en iyi Avrupa finansmanını bulmasına olanak tanıyor. Bu kılavuzun, fonlarımızı tüm kültürel kuruluşlar için daha erişilebilir hale getirmeye daha fazla katkıda bulunacağına ve sürdürülebilir bir toparlanma yolunda onlara yardımcı olacağına inanıyorum.”

Kılavuz, kültürel ve yaratıcı sektörlerde çalışan her tür ve büyüklükteki ortağın AB finansman ortamında araştırma yapmalarına, kendilerine hangi fırsatların sunulduğunu anlamalarına ve nihayetinde AB fonlarına daha kolay erişmelerine yardımcı olmak için geliştirildi. İlgili taraflar, ihtiyaçlarına, sektörlerine ve temsil ettikleri kuruluş türüne göre ilgili finansman fırsatlarını otomatik olarak filtreleyebilecek. İlham veren örnekler ve en iyi uygulamalarla destekleniyor. CulturEU, çıkan yeni çağrılarla ilgili en son bilgilerle düzenli olarak güncellenecek ve 2022'nin başlarında tüm AB dillerinde kullanıma sunulacak.

Kültürel ve yaratıcı sektörler, COVID-19 salgını sırasında uygulanan geniş kapsamlı kısıtlamalardan büyük darbe aldı. Pandeminin başlangıcından bu yana Komisyon, Üye Devletlerin eylemlerini tamamlayarak ve destekleyerek, koronavirüs krizinin yaratıcı ve kültürel sektörler üzerindeki sonuçlarını ele almak için çok sayıda önlem aldı. Bu önlemler mali destek, ulusal yeterliliklere saygı gösterirken AB düzeyinde işbirliği ve yatırım olarak sıralanıyor.

Yaratıcı ve kültürel sektörleri desteklemek için şimdiye kadar AB ülkelerinde gerçekleştirilen eylemler şunları içeriyor:

  • 2021'den 2027'ye kadar kültürel, yaratıcı ve kapsayıcı projelere ayrılmış Creative Europe'dan yaklaşık 2,5 milyar Euro ve Horizon Europe'dan yaklaşık 2 milyar Euro ile kültürel ve yaratıcı sektörlere AB mali desteğinin artırılması;
  • Kurtarma ve Dayanıklılık Tesisinden fon tahsis edilmesi;
  • Devlet yardımı Geçici Çerçevesi kapsamında toplam 420 milyon €'yu aşan ulusal yardımın onaylanması;
  • Sektörün güvenli bir şekilde yeniden açılması ve toparlanmasına ilişkin AB yönergelerinin yayınlanması;
  • Sanatçılar, sanatçılar ve diğer kültürel ve yaratıcı profesyonellerin bilgi ve girişimleri paylaşmaları ve fikir alışverişinde bulunmaları için özel bir platform olan Creatives Unite platformunu başlatmak. Bu platformun şu anda 43.000'den fazla kullanıcısı bulunuyor.

Komisyon, kültürel ve yaratıcı sektörlerin karşılaştığı mevcut zorluklar ve fırsatlar üzerine düşünmek için AB düzeyinde değişimleri koordine etmeye ve kolaylaştırmaya devam ediyor.

Daha Fazla Bilgi için

CultureEU finansman rehberi

Creative Europe 2021-2027

Creatives Unite Platform

 

Detaylar

Yayın tarihi
29 Kasım 2021
Yazar
Representation in Cyprus