Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması3 Şubat 2022Representation in Cyprus6 min read

Koronavirüs: Komisyon, AB Dijital COVID Sertifikasını bir yıl uzatmayı teklif ediyor

Avrupa Komisyonu bugün, AB Dijital COVID Sertifikasını 30 Haziran 2023'e kadar bir yıl uzatmayı teklif ediyor.

EU Digital COVID Certificate - Use for travel, Greece

COVID-19 virüsü Avrupa'da yaygınlığını sürdürmeye devam ediyor ve bu aşamada 2022'nin ikinci yarısında enfeksiyonlarda olası bir artışın veya yeni varyantların ortaya çıkmasının etkisini belirlemek mümkün değil. Tüzüğü genişletmek, yolcuların Üye Devletlerin belirli halk sağlığı önlemlerini uyguladığı AB'de seyahat ederken AB Dijital COVID Sertifikalarını kullanmaya devam edebilmelerini sağlayacak. Komisyon, Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin mevcut Tüzüğün süresi dolmadan önce yasama prosedürünü zamanında tamamlayabilmesini sağlamak için teklifi bugün kabul ediyor.

AB Dijital COVID Sertifika Yönetmeliğinin Haziran 2023'e kadar uzatılmasına ek olarak, Komisyon ayrıca bazı sınırlı değişiklikler öneriyor:

  • Test sertifikası düzenlenebilecek test türleri arasında yüksek kaliteli laboratuvar bazlı antijen testleri içermesi. Bu, COVID-19 testlerinin yüksek talep gördüğü bir zamanda tanısal test türlerinin kapsamını genişletmeyi amaçlıyor.
  • Aşı sertifikalarının, yalnızca sertifikayı veren Üye Devlette değil, herhangi bir Üye Devlette uygulanan doğru toplam doz sayısını içermesi. Bu, vatandaşlar tarafından farklı Üye Devletlerde aşı dozlarında yanlış sayıda doz gösteren sertifikalar hakkında gündeme getirilen pratik endişelere karşı düzenleniyor.
  • COVID-19'a karşı aşılar için klinik araştırmalara katılan kişilere sertifika verilebilmesi. Deneme katılımcılarına verilen AB Dijital COVID Sertifikası daha sonra diğer Üye Devletler tarafından kabul edilebilir. Bu önlem, COVID-19'a karşı aşıların sürekli olarak geliştirilmesini ve araştırılmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

AB Dijital COVID Sertifikalarının yurtiçi kullanımı Üye Devletlerin karar vermesi gereken bir konu olmaya devam ediyor. AB Dijital COVID Sertifikası ile ilgili AB mevzuatı, AB Dijital COVID Sertifikasının (etkinliklere veya restoranlara erişim gibi) yurt içinde kullanımını reçete etmez ve yasaklamaz. Aynı zamanda, bir Üye Devletin yerel amaçlar için bir COVID-19 sertifikası sistemi oluşturduğu durumlarda, AB Dijital COVID-19 sertifikasının da bu amaçlar için tam olarak kabul edilmesini sağlamaya devam etmesi gerekiyor. Bunun ötesinde Komisyon, Üye Devletleri, seyahat amacıyla AB düzeyinde belirlenen geçerlilik süresiyle yerel geçerlilik sürelerini uyumlu hale getirmeye teşvik ediyor.

Sonraki Adımlar

Uzatmanın, AB Dijital COVID Sertifika Tüzüğü'nün mevcut bitiş tarihi olan 30 Haziran 2022'den önce kabul edilmesini sağlamak için Komisyon, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'ni teklifi hızlı bir şekilde kabul etmeye çağırıyor.

31 Mart 2022'ye kadar Komisyon, AB Dijital COVID Sertifika Yönetmeliği hakkında bu yönetmelikte öngörüldüğü şekilde ikinci bir rapor yayınlayacak. İlk rapor 18 Ekim 2021'de yayınlandı. İlk raporda belirtildiği gibi, Komisyon, Tüzüğün mevcut bitiş tarihinden önce gerekli yasal prosedürün tamamlanmasını sağlamak için bugünkü teklifi ikinci raporun önüne koyuyor.

Komisyon Üyeleri şunları söyledi:

Adaletten sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders şunları söyledi: "Pandeminin nasıl gelişeceğini tahmin edemeyiz, ancak vatandaşların gittikleri her yerde çalışan ve kabul edilen bir sertifikadan yararlanmaya devam etmesini sağlayabiliriz. Bu genişleme olmadan, birbirinden farklı birçok ulusal sisteme ve bunun yol açacağı tüm kafa karışıklığına ve engellere sahip olma riskini alıyoruz. AB Dijital COVID Sertifikası, güvenli ve ücretsiz seyahati kolaylaştırmak için etkili bir araç olduğunu kanıtlamıştır. Artık ihtiyaç duyulmadığı günü sabırsızlıkla bekliyorum, ancak bu arada Avrupa'da güvenli bir şekilde hareket etmemizi sağlayacak.”

Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları ekledi: “AB Dijital COVID Sertifikası, büyük belirsizlik dönemlerinde güvenli serbest dolaşımı ve seyahati kolaylaştırdı. Vatandaşlarımız bunu benimsedi ve hayatlarını kolaylaştırdı. Bu önemli araç, pandemi sırasında vatandaşları korumak için riskleri yönetmek ve halk sağlığı önlemlerini desteklemek için anahtar oldu. Bugün, halk sağlığı ihtiyaçları devam ettiği sürece, vatandaşlarımıza kesinlik sağlamak için AB genelinde seyahat belgesinden yararlanma olanaklarını güncellemeyi öneriyoruz. Ayrıca, sertifikamızı en son bilimsel gelişmeler ve epidemiyolojik değişiklikler, destek kampanyalarını hızlandırma ihtiyacı ve devam eden hayati klinik araştırmaları destekleme ihtiyacı ile güncel hale getirmeyi ve buna katılan vatandaşları kabul etmeyi öneriyoruz.”

İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları söyledi: “1.2 milyardan fazla sertifika basımı ve birbirine bağlantılı 60 ülke ile AB Dijital COVID Sertifikası küresel bir standart haline geldi. EU Gateway'in dijital altyapısı aracılığıyla, pandemi geliştikçe COVID sertifikalarının sınırlar arasında kabul edilmesini kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Bu, belirsizlik zamanlarında bile serbest dolaşım ve seyahatin önemli bir sağlayıcısıdır”.

Kısa Bilgi

COVID-19 pandemisi sırasında güvenli serbest dolaşımı kolaylaştırmak için Avrupa Parlamentosu ve Konsey, 14 Haziran 2021'de AB Dijital COVID Sertifikası Yönetmeliğini kabul etti. 1 Temmuz 2021'den beri geçerlidir. Yönetmeliğin süresi 30 Haziran 2022'de sona erecek şekilde ayarlandı.

AB Dijital COVID Sertifikası bir AB başarı öyküsüdür. Sertifika, pandemi sırasında Avrupa Birliği genelinde vatandaşlar için güvenli seyahati kolaylaştırmaya devam ediyor. Şimdiye kadar Üye Devletler 1,2 milyardan fazla sertifika yayınladı. Ayrıca, küresel bir standart belirleyen, uluslararası düzeyde büyük ölçekte faaliyet gösteren tek işleyen COVID-19 sertifika sistemi olduğu kanıtlandı. 31 Ocak 2022 tarihi itibariyle 33 üçüncü ülke ve bölge AB Dijital COVID Sertifika sistemine bağlıdır,ve daha fazlasının da bağlanması bekleniyor.

21 Aralık 2021’de, Komisyon, AB içi amaçlar için birincil serinin tamamlandığını gösteren aşı sertifikaları için seyahat amacıyla 9 aylık (tam olarak 270 gün) bağlayıcı bir kabul süresi belirleyen AB Dijital COVID Sertifikası ile ilgili yeni kurallar kabul etti. Bu kurallar 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı.

25 Ocak 2022'de Konsey, COVID-19 salgını sırasında AB'de güvenli ve serbest dolaşımı kolaylaştırmak için kuralları güncellemeyi kabul etti. Kurallar, geçerli Sertifika sahiplerinin çoğu durumda AB içinde seyahat ederken herhangi bir ek kısıtlamaya tabi olmaması gerektiğini belirtiyor.

Komisyon bugün ayrıca, Üye Devletlerin topraklarında yasal olarak kalan veya ikamet eden AB üyesi olmayan vatandaşlar için AB Dijital COVID Sertifikası uygulamasını genişleten paralel bir Yönetmelik öneriyor.

Daha Fazla Bilgi

AB Dijital COVID Sertifikasını değiştirme önerisi (AB vatandaşları)

AB Dijital COVID Sertifikasını değiştirme önerisi (AB'de yasal olarak kalan ve ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları)

Avrupa Komisyonu'nun AB Dijital COVID Sertifikası web sitesi

Avrupa Komisyonu'nun koronavirüse karşı mücadelesi ile ilgili web sitesi

Re-open EU

Detaylar

Yayın tarihi
3 Şubat 2022
Yazar
Representation in Cyprus