Skip to main content
European Commission logo
Representation in Cyprus
Basın açıklaması9 Aralık 2021Representation in Cyprus

Komisyon, AB yolcularının ücretsiz dolaşımdan yararlanmaya devam edebilmelerini sağlamak için yapılan siyasi anlaşmayı memnuniyetle karşıladı

Komisyon, Avrupa Parlamentosu ve AB Üye Devletlerinin yeni Dolaşım Tüzüğü konusunda vardıkları siyasi anlaşmayı memnuniyetle karşılıyor.

Demography in the EU, ages over 65 - Austria

Yeni düzenleme 2032 yılına kadar mevcut sistemi uzatacak ve vatandaşların AB içinde seyahat ederken kullandıkları aramalar veya datalar için ekstra ücret ödemeyecek ve yeni avantajlar da getirecek.

Vatandaşlar, AB içinde seyahat ederken hiçbir ekstra ücret ödemeden ve evlerinde yaşadıkları kaliteyle arayabilecek, mesaj gönderebilecek ve mobil verileri kullanabilecek; Avrupa'nın neresinde olurlarsa olsunlar acil durum iletişimine daha iyi erişime sahip olacaklar; ve roaming sırasında kullandıkları bir hizmetin kasıtsız olarak ekstra ücretlendirmeye neden olabileceği durumlarda bilgi silme hakkına sahip olacaklardır. Yönetmelik 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girecek.

Avrupa Dijital Çağa Uygun Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager şunları söyledi: “2017'den beri roaming ücretlerinin sona ermesinin keyfini yaşıyoruz. Ve bugün, AB'de seyahat ederken hiçbir ekstra ücret ödemeden bağlantıda kalmak ve arama yapmak, mesaj göndermek ve internette gezinmek için bu avantajları 10 yıl daha sürdürebilmeyi sağladık. Aynı zamanda bu yeni düzenleme ile roaming deneyiminin kalitesini de artırıyoruz.”

İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları söyledi: “Tatilleri Yunanistan, Avusturya veya Bulgaristan'da geçirmek. İtalya veya Estonya'daki müşterileri veya tedarikçileri ziyaret etmek… Telefon faturaları konusunda endişelenmeden yurtdışına seyahat etmek, tüm Avrupalılar için AB Tek Pazar deneyiminin somut bir parçasıdır. Bugün sadece bu deneyimin devam etmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda daha iyi kalite, daha iyi hizmetler, daha da fazla şeffaflık sağlayarak onu geliştiriyoruz.”

Yeni Dolaşım Yönetmeliği

Komisyonun Şubat 2021'deki yeni Dolaşım Düzenlemesine ilişkin önerisini takiben, yeni kurallar yolcular için 'Kendi Ülkesindeki gibi Dolaşım'ın faydalarını 2032 yılına kadar uzatacak ve tüketiciler için ek avantajlar ve korumalar getirecek:

Tüketiciler için daha yüksek kalite

Tüketiciler, seyahat ederken, kendi ülkelerinde alıştıkları kalitede dolaşım hizmetlerine erişimden yararlanacaklar. Genellikle evlerinde 5G hizmetleri olan tüketiciler, mümkün olan her yerde 5G dolaşım hizmetlerinden de yararlanabilecekler. Belirli faktörler dolaşım deneyiminin kalitesini etkileyebilirse, operatörlerin müşterilerini derhal bilgilendirmeleri gerekecek.

Beklenmedik şekilde yüksek ücretlerin önlenmesi

Yurt dışına seyahat ederken vatandaşların müşteri hizmetleri numaralarını, yardım masalarını veya sigorta şirketlerini aramaları gerekebilir. Bu hizmetler genellikle  arandkendi ülkelerinden arandığında ücretsiz veya sınırlı ücretlerle yapılırken, tüketiciler yurt dışından aradıklarında genellikle ek maliyetler ve fatura şokları ile karşı karşıya kalıyor. Artık operatörler, yurt dışındayken müşterilerini bu tür ekstra ücretler hakkında yeterince bilgilendirmekle yükümlüdürler, böylece bu hizmetlerden yararlanma konusunda bilinçli seçimler yapabilirler.

Seyahat edenler, telefonları karasal olmayan ağlara bağlandığında, örneğin uçakta veya teknedeyken şaşırtıcı derecede yüksek faturalarla karşılaşabilir. Yeni düzenleme, fatura 50 €'ya veya önceden tanımlanmış başka bir limite ulaştığında daha iyi bilgi ve bu tür hizmetlerin otomatik olarak kesilmesini garanti ediyor. Operatörler, uçaklarda ve teknelerde dolaşımdan çıkma imkanı gibi ek hizmetler sunabilir.

Daha iyi farkındalık ve acil durum iletişimine erişim

Acil durum iletişimi hayat kurtarmak için çok önemlidir. Yeni düzenleme, vatandaşların arayan konumu da dahil olmak üzere acil durum iletişimlerine ücretsiz olarak erişimini sağlıyor. Operatörler, vatandaşların acil servislere '112', tek Avrupa acil durum numarası ve engelliler için gerçek zamanlı metin veya mevcut uygulamalar gibi diğer alternatif erişim yolları aracılığıyla erişme olasılığı konusunda bilgilendirilmesini sağlayacak. Haziran 2023'e kadar operatörler, acil servislere erişim için mevcut alternatif yollar hakkında müşterilere kısa mesaj yoluyla otomatik olarak bilgi verecek.           

Operatörler için sürdürülebilirliğin sağlanması: daha düşük toptan satış tavanları

Yeni dolaşım düzenlemesi, toptan satış ücretlerini düşürecek. Bunlar, ev sahibi mobil operatörler tarafından kendi ağlarına erişim karşılığında alınan ve ziyaret eden mobil operatörlerin ve müşterilerinin yurtdışında dolaşım hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayan maliyetlerdir.

Toptan satış üst limitleri, operatörlerin yerel fiyatlarla tüketicilere roaming hizmetleri sağlama maliyetini sürdürebilmesini ve geri kazanabilmesini sağlayacak seviyelerde belirlenir.

Veri hizmetleri için, yeni düzenleme aşağıdaki toptan satış üst sınırlarını belirliyor:

2022'de 2 €/GB, 2023'te 1,8 €/GB, 2024'te 1,55 €/GB, 2025'te 1,3 €/GB, 2026'da 1,1 €/GB ve 2027'den itibaren 1 EUR/GB.

Ses için: 2022-2024'te 0,022 €/dk ve 2025'ten itibaren 0,019 €/dk.

SMS için: 2022-2024'te 0,004 €/SMS ve 2025'ten itibaren 0,003 €/SMS.

Daha düşük toptan satış ücretleri, tüm operatörlerin 'Kendi ülkendeki gibi dolaşım' ilkesine uygun olarak rekabetçi dolaşım abonelikleri sunabilmelerini sağlamaları gerektiği için tüketicilere fayda sağlar.

Sonraki Adımlar

Kurallar, vatandaşlar için 'Kendi ülkendeymiş gibi dolaş' avantajlarının devam etmesini sağlamak için 1 Temmuz 2022'de yürürlüğe girecek.

Komisyon ayrıca, AB içi iletişim (ana ülkeden başka bir Üye Devlete yapılan aramalar ve SMS) üzerindeki önlemleri değerlendirmeli ve tüketicileri korumak için üst limitleri düşürmeye devam eden bir ihtiyacın olup olmadığını ve ne ölçüde olduğunu teyit etmesi  gerekiyor.

Kısa Bilgi

AB'de ücretsiz dolaşım 2017'de başlatıldı. O zamandan beri Avrupalılar AB'de yurtdışında daha fazla telefon ediyor, mesajlaşıyor ve sörf yapıyor. Ancak, iyileştirme gerekiyordu. Şubat 2021'deki en son Eurobarometer'de, yurt dışına seyahat eden katılımcıların %33'ü genellikle kendi ülkelerinde olduklarından daha düşük mobil internet hızına sahipti ve %28'i yurt dışında daha düşük bir ağ standardına sahipti (4G yerine 3G ağı). Ayrıca, Ortak Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir araştırma, müşterilerin %25'inin en az bir kez, ağ koşulları daha iyi kalite sağlayabileceği zaman bile, dolaşımda evlerine kıyasla daha kötü hizmet kalitesi yaşadığını ortaya koydu.

Daha Fazla Bilgi için

 

Yeni Dolaşım Yönetmeliğine İlişkin Güncellenmiş Sorular ve Cevaplar

 

AB'de dolaşım

Sorular ve Cevaplar |Dolaşım

Dolaşım ile ilgili Raporlar ve Araştırmalar

Dolaşım broşürü

 

Detaylar

Yayın tarihi
9 Aralık 2021
Yazar
Representation in Cyprus