Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi8 Haziran 2023Representation in Cyprus1 min read

Komisyon, Yeşil Hat üzerinden gerçekleşecek ticaret için kapasite oluşturmak amacıyla Kıbrıs Türk toplumunun Halloumi/Hellim üretimini destekliyor

Halloumi/Hellim

Komisyon’un Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı, bugün, Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti'nin etkin kontrolü altında olmayan bölgelerde süt üreten çiftlik hayvanlarını etkileyen hayvan hastalıklarının tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için AB tarafından finanse edilen projeyi başlattı.

Kıbrıs Türk toplumunun AB standartlarını karşılamasına yardımcı olmak amacı ile hayvan sağlığı ve gıda güvenliğini artırmak üzere 1 milyon Euro ayrıldı. Gerekli kriterlerin sağlanması halinde, Kıbrıs Türk toplumu Halloumi/Hellim’i Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO) olarak Yeşil Hat ticareti kanalıyla AB pazarına sokabilecektir.

Proje kapsamında 50.000 sığır ve 325.000 koyun ve keçi, kalan son ilgili hayvan hastalığı olan bruselloza karşı test edilecektir. Halihazırda ortadan kaldırılmış hastalıkların tekrar ortaya çıkmadığından emin olmak için nokta kontrolleri yapılacak ve Kıbrıslı Türk veteriner hekimler, hayvan sağlığını test etme ve izleme kapasitelerini geliştirmeleri için eğitilecektir. Son olarak, çiftçiler enfekte hayvanların itlafı için tazmin edilecektir.

Komisyon’un hem Kıbrıslı Rum hem de Kıbrıslı Türk üreticilere fayda sağlayan ada genelindeki Halloumi/Hellim PDO planı temelinde, Kıbrıslı Türk Halloumi/Hellim için ilk PDO sertifikası Mart ayında verilmişti.

Komisyon, ilgili tüm aktörlerin AB kalite programından tam olarak yararlanabilmeleri için gerekli ön koşulları karşılamalarını desteklemektedir. Bu çabalar sayesinde, AB pazarına arz edilmek üzere Yeşil Hat kanalıyla Kıbrıs Türk toplumundan ilk PDO uyumlu Halloumi/Hellim ticareti 2024 yılı sonundan önce gerçekleşebilecektir.

2021-2024 dönemi için, Kıbrıs Türk toplumunda Halloumi/Hellim PDO planının uygulanması için Yardım Programı kapsamında 40 milyon Euro tahsis edilmiştir.

 

Detaylar

Yayın tarihi
8 Haziran 2023
Yazar
Representation in Cyprus