Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Basın açıklaması24 Ocak 2022Representation in Cyprus1 min read

Komisyon, mobilite, ulaşım ve otomotiv ekosisteminin yeşillendirilmesi ve dijitalleştirilmesine ilişkin istişareler başlattı

Participation of the Members of the College in the plenary session of the European Parliament

Bugün Komisyon, ilgili tarafları otomotiv, su ve demiryolu tedarikini kapsayan hareketlilik ekosisteminin geçişi üzerinde düşünmeye ve katkıda bulunmaya davet ediyor. Komisyon şimdi sektördeki şirketlerden, kamu otoritelerinden, sosyal ortaklardan, araştırma kuruluşlarından ve tüm ilgili taraflardan, mobilite ekosisteminin dayanıklılıklarını artırırken yeşil ve dijital geçişleri nasıl gerçekleştirebileceğine ilişkin görüşlerini açıklamalarını istiyor. Hepsi, endüstriyel mobilite ekosisteminin dönüşümüne eşlik edecek maliyetleri, ihtiyaçları ve koşulları daha iyi tanımlamaya yardımcı olmaya davet ediliyor. Bu birlikte oluşturma süreci sayesinde, geçiş yolu olarak bilinen ortaklaşa kararlaştırılan bir plan 2022 yılında tamamlanacak.

İç Pazardan sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları söyledi: “Hareketlilik ve ulaşım Avrupa vatandaşları, ekonomimiz ve istihdamımız için çok önemlidir. Ancak bu endüstriyel ekosistem de önemli dönüşümlere tabidir. Bugün ekosistemdeki tüm paydaşlarla birlikte çalışmak ve otomotiv, su ve demiryolu tedarik endüstrilerini daha yeşil hale getirmek, dijitalleşmeyi benimsemeleri ve değer zincirlerinin dayanıklılığını güçlendirmek için bir yol önermek için bir diyalog başlatıyoruz.”

Komisyon, Avrupa endüstrisinin yeşil ve dijital dönüşümünü hızlandırma çabalarının bir parçası olarak Mayıs 2021 Sanayi Stratejisi Güncellemesinde farklı ekosistemlerde geçiş yolları geliştirmeyi önerdi. Güncellemeye, farklı endüstriyel sektörlerin karşılaştığı zorlukların bir analizini sunan ve ilgili tüm sektörler için geçiş yolları geliştirmek amacıyla geçiş yollarının daha fazla analizi ve hazırlanması için bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet eden ilk Yıllık Tek Pazar Raporu eşlik etti. Mobilite ekosistemi artık Turizm, Enerji Yoğun Endüstriler, İnşaat, Yakınlık ve Sosyal Ekonomi ekosistemleri için başlatılan çalışmaları takip ediyor. Hareketlilik ekosistemi için geçiş yoluna ilişkin istişare 31 Mart 2022'ye kadar sürecek.

Detaylar

Yayın tarihi
24 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus