Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması3 Ağustos 2022Representation in Cyprus

Komisyon, Göç yönetimi için finansman sağlıyor

Göç yönetimi: Komisyon, Kıbrıs, İspanya, Yunanistan, İtalya ve Polonya'daki kabul, sığınma ve geri dönüş sistemlerini desteklemek için yeni projeler için finansman sağlıyor.

Flag_EU_CY

Avrupa Komisyonu bugün Kıbrıs, İspanya, Yunanistan, İtalya ve Polonya'daki kabul, sığınma ve geri dönüş sistemlerini desteklemeye yönelik projeler için 171 milyon Euro bütçe sağladı. Bu destek, Sığınma, Göç ve Entegrasyon Fonu kapsamında, baskı altındaki Üye Devletlerdeki projeleri finanse etmek için 2022'nin başında başlatılan rekabetçi bir çağrının sonucunda hayat buldu.

Kıbrıs'a destek, Larnaka'daki Menoyia bölgesinde bir konaklama ve geri gönderme öncesi merkezinin inşasına verilecek. İspanya'da, Ceuta ve Kanarya adalarındaki kabul sisteminin kapasitesinin güçlendirilmesine ayrılacak ve artan göç baskısından kaynaklanan alım kapasitesi aşırı yükünün azaltılmasına katkıda bulunacak. İtalya'nın projesi, en savunmasız mülteci çocukları ve kadınları korumak ve onlara bakmak için, kabul sisteminin varıştan tüm kabul aşamalarına kadar kapasitesini güçlendirmeye odaklanacak.

Yunanistan'daki uluslararası kuruluşlara verilen mali destek, kabul sisteminde barındırılan sığınmacılara sağlanan koruma yardımının kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunacak. Yunanistan'daki okul çağındaki mülteci çocuklara eğitim desteği sağlamanın yanı sıra, savunmasız durumda olan kişilerin bireyselleştirilmiş yönetimine özel olarak odaklanacak. Son olarak, Polonya'daki Uluslararası Göç Örgütü'ne (IOM) verilecek destek, doğrudan yardım sağlanmasına ve geri dönüş prosedürlerinin iyileştirilmesine yönelik hak temelli ve korumaya duyarlı bir yaklaşımın güçlendirilmesine odaklanacak.

İltica, Göç ve Entegrasyon Fonu (AMIF) 2023 bütçesi kapsamında yeni çağrılar programlanabilecek. Finansman fırsatları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Detaylar

Yayın tarihi
3 Ağustos 2022
Yazar
Representation in Cyprus