Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği

Sorun veya şikayet mi var?

Sorunların bildirilmesi veya şikayette bulunmak

Herhangi bir AB ülkesinin vatandaşı veya herhangi bir AB ülkesinde daimi ikametgah eden biri olarak, diğer AB ülkelerinde yaşıyor, çalışıyor veya ticaret yapıyorsanız bazı haklara sahipsiniz. Bu haklardan herhangi biriyle ilgili bir sorununuz veya şikayetiniz varsa, birçok durumda en iyi başlangıç yeri; ilgili hizmetin, devlet idaresinin veya işletmenin bulunduğu ülkedir.

İkamet ettiğiniz ülkede haklarınızı normal olarak daha iyi kullanabilecek olsanız da; Avrupa Birliği, özellikle herhangi bir AB kurumuyla ilgili bir sorun söz konusuysa, size yardımcı olabilecek kaynaklar da sunar.

Ulusal düzeyde

Kıbrıs Ombudsmanı

Devlet daireleri ve yerel makamlar da dahil olmak üzere kamu hizmeti sağlayıcılarının haksız muamelesine maruz kaldığını düşünen kişilerden gelen şikayetleri inceler. Kuruma verilen önemli bir sorumluluk, insan haklarının korunmasıyla ilgili olarak genel bir çıkarın söz konusu olduğuna kanaat getirdiği durumlarda, re'sen müdahale olasılığıdır.

Başka bir AB ülkesinde ombudsman bulun

Başka bir AB ülkesinde eşitlik kurumu bulun

 

SOLVIT Kıbrıs

AB vatandaşlarının veya işletmelerinin AB üyesi ülkelerin kamu idareleri ile ve İç Pazar haklarına ilişkin yaşadıkları sorunları çözmek için oluşturulmuş resmi olmayan bir ağdır.

Başka bir AB ülkesinde SOLVIT şikayetinde bulunun

 

Avrupa Tüketici Merkezi İrlanda

Farklı AB ülkelerindeki ve ayrıca Norveç, İzlanda ve Birleşik Krallık'taki tüketiciler ve iş insanları arasındaki şikayetlerin çözümlenmesine yardımcı olur.

Başka bir AB ülkesinde Avrupa Tüketici Merkezi (ECC) bulun

 

AB düzeyinde

Avrupa Ombudsmanı

Kişilerden, işletmelerden ve kuruluşlardan gelen şikayetleri inceleyerek AB kurum ve kuruluşlarını sorumlu tutan bağımsız ve tarafsız bir organ.

Avrupa Parlamentosu'na verilen dilekçeler

AB'de ikamet eden bireyler veya gruplar ve merkezi AB'de bulunan kuruluşlar, AB hukukunun uygulanmasıyla ilgili olarak Avrupa Parlamentosu'na şikayet, talep veya gözlem sunabilir.

 

Avrupa Komisyonu'na şikayette bulunun

Komisyon, herhangi bir AB ülkesinde yetkililerin AB yasalarını ihlal etmesiyle ilgili şikayetleri kabul edebilir. Şikayet, bir bireyin veya özel şirketin eylemiyle ilgiliyse, ulusal düzeyde ele alınmalıdır.

Şirket sahibi şikayetleri

Haksız rekabet, rakipler için haksız devlet desteği veya diğer AB ülkelerindeki kamu yetkilileri ile ilgili sorunlarla ilgili şikayetler hakkında iletişim bilgileri ve yönergeler.

 

Genel AB bilgileri

Sizin Avrupa web siteniz

AB'de yaşama ve ticaret yapma ve ortak AB kuralları hakkında bilgi sunar ve aradığınız bilgiyi bulamıyorsanız, 'Avrupa Tavsiyeniz' hizmeti sağlar.

Europe Direct Ağı

Kıbrıs ve diğer tüm AB ülkelerinde AB'ye telefonla ulaşın, AB'ye yazın veya AB ile görüşün. Telefonla çağrı hizmeti, İngilizce ve Yunanca dahil olmak üzere tüm AB dillerinde mevcuttur.