Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi3 Mayıs 2022Representation in Cyprus2 min read

Dünya Basın Özgürlüğü Günü: Komisyon medya özgürlüğü ve çoğulculuğu savunuyor

Bugün, Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Komisyon, AB'de ve tüm dünyada  medya özgürlüğünü ve çoğulculuğu savunma taahhüdünü yeniden teyit ediyor.

World Press Freedom Day: Commission stands up for media freedom and pluralism

Bu gün, Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Věra Jourová, Avrupa Parlamentosu'na hitaben  şunları söyledi: “Bu yıl özellikle ön saflarda yer alan gazetecilere saygılarımı sunmak istiyorum. Ukrayna'da hayatları pahasına bizi bilgilendiriyorlar. Rusya'nın görmemizi istemediğini bize gösteriyorlar. Birinci önceliğimiz onların güvenliğidir. Aynı zamanda, geçen hafta sunulan gazetecilere yönelik taciz davalarına karşı yeni mevzuat ve yapım aşamasında olan Medya Özgürlüğü Yasası ile AB'deki eylemimizi güçlendiriyoruz." (ayrıca video mesajına bakın).

İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları ekledi: “Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri saldırganlığı bize demokrasilerimizi koruyan medya özgürlüğü ve çoğulculuğun hafife alınamayacağını hatırlattı. Medya sektörümüzü desteklemeye, tehdit altındaki gazetecilerimizi korumaya, özgür ve bağımsız basınımız için amansız bir mücadele vermeye devam edeceğiz. Yaklaşan Medya Özgürlüğü Yasası ile vatandaşlara çeşitli ve güvenilir bilgiler sunan esnek bir medya pazarını teşvik edeceğiz.”

Dün, Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB adına bir bildiri yayınladı.

2020'de, Komisyon ilk kez Avrupa Demokrasi Eylem Planıve Medya ve Görsel-İşitsel Eylem Planı (MAAP), üzerine medya kurulumuna yönelik kapsamlı bir Avrupa yaklaşımı sundu.  Bu planlar,  Avrupa medyasını güçlendirmeyi ve Dijital On Yılda  Avrupa'nın kültürel ve teknolojik özerkliğini korumaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Geçen hafta Komisyon, Halkın Katılımına Karşı Stratejik Davalarla (SLAPP'ler) mücadele etmek için bir paket kabul etti ve gazetecilere ve insan hakları savunucularına suistimal edici mahkeme işlemlerine karşı mücadele etmeleri için araçlar sağladı.

Bu paket, yardım hatları, yasal tavsiye, psikolojik destek ve sığınma evleri dahil olmak üzere bağımsız ulusal destek hizmetlerinin oluşturulması ve çevrimiçi güvenliklerinin sağlanmasına yönelik tedbirler gibi eylemleri ortaya koyarak, Komisyon’un Gazetecilerin güvenliğine ilişkin Tavsiyesine bilgi ekliyor.

Komisyon önümüzdeki aylarda, medya çoğulculuğunu ve medyanın editoryal bağımsızlığını korumak için AB hukukunda ilk kez güvence altına alınacak olan Medya Özgürlüğü Yasasını da kabul edecek.

Medya çoğulculuğu, yıllık Hukukun Üstünlüğü Raporunun temel unsurlarından biridir ve bu bağlamda Komisyon, tüm AB Üye Devletlerindeki durumu izlemeye devam ediyor. Komisyon ayrıca medya özgürlüğünü ve çoğulculuğu teşvik etmek için mali destek sağlamaya devam ediyor.

Detaylar

Yayın tarihi
3 Mayıs 2022
Yazar
Representation in Cyprus