Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi9 Nisan 2024Representation in Cyprus2 min read

Başkan Yardımcısı Jourová, 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimlerine İlişkin Davranış Kurallarının imza törenine ev sahipliği yaptı

Bugün Başkan Yardımcısı Jourová, 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimlerine İlişkin Davranış Kurallarının imza törenine ev sahipliği yaptı.

Participation of Věra Jourová, Vice-President of the European Commission, in the ceremony of signature of Pledges with EU Political parties

Başkan Yardımcısı Jourová bugün, 2024 Avrupa Parlamentosu Seçimlerine İlişkin Davranış Kurallarının imza törenine ev sahipliği yaptı. Avrupalı ​​siyasi partiler imzalarıyla etik ve adil kampanya uygulamalarını desteklemeyi taahhüt ettiler. Avrupa'da seçimlerin bütünlüğünün iç ve dış tehditlerden korunmasına ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda, siyasi partilerin bu kararlılığı büyük önem taşıyor. Davranış Kurallarını imzalayan siyasi partiler şunlardır: Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı Partisi, Avrupa Hıristiyan Siyasi Hareketi, Avrupalı ​​Muhafazakarlar ve Reformistler Partisi, Avrupa Demokrat Partisi, Avrupa Özgür İttifakı, Avrupa Yeşiller Partisi, Avrupa Halk Partisi, Avrupa Partisi Sosyalist ve Avrupa Sol Partisi. Kimlik ve Demokrasi, 2024 Avrupa Parlamentosu seçimleri için Davranış Kuralları'na da katılacaklarını açıkladı.

Bazı somut örnekler vermek gerekirse, Kuralların taahhütlerinden biri, imzacıların “cinsiyetlerine, ırklarına veya etnik kökenlerine, dinlerine dayalı olarak veya inanç, engellilik, yaş veya cinsel yönelim” gibi belirli gruplara karşı ayrımcı ifadeler ve önyargılar üretmekten, kullanmaktan veya yaymaktan kaçınarak kapsayıcı siyasi söylemi ve katılımı teşvik edecekleridir. Diğer bir örnek ise, tarafların "belirtilmemiş çıkarlar tarafından desteklenen siyasi reklamlar yayınlamaktan veya kampanya mesajlarını atıf yapmadan yerleştirmek için aracıları başka şekilde kullanmaktan kaçınma" taahhüdüdür.

Davranış Kuralları, siyasi partiler, adaylar, medya ve vatandaşların seçim kampanyası boyunca etik davranışları izlemeleri için kapsamlı bir kontrol listesi görevi görecek. Başkan Yardımcısı Jourová ve Uluslararası Demokrasi ve Seçim Yardımı Enstitüsü (Uluslararası IDEA) tarafından Avrupalı ​​siyasi partilerle yakın istişarede bulunularak ortaklaşa geliştirildi ve müzakere edildi. Törenin kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Kısa Bilgi

Davranış Kurallarındaki 14 taahhüdün birçoğu, Demokrasinin Savunması Paketi çerçevesinde Aralık 2023'te kabul edilen Birlik'teki kapsayıcı ve dirençli seçim süreçlerine ilişkin Tavsiye Kararından ilham aldı.

Daha fazla bilgi için

2024 Avrupa Parlamentosu Seçimlerine İlişkin Davranış Kuralları

Alınıtı(lar) 

Avrupalı ​​siyasi partilerin bu kolektif kararlılığı vatandaşlara güçlü bir mesaj gönderiyor: Avrupa'daki seçimlerimizin bütünlüğünü korumamız gerekiyor. Bu anlaşma seçmenlerin güvenini kazanmaya ve seçim sürecine olan güvenlerini artırmaya yardımcı olacak. Seçimler, yapay zekanın derin sahtekarlıkları gibi kirli manipülatif yöntemlere değil, fikirlerin rekabetine zemin hazırlamalıdır. Tarafları, adil kampanya yapma kararlılığında daha da ileri gitme kararlarından dolayı tebrik ediyorum.

Věra Jourová, Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı

 

Detaylar

Yayın tarihi
9 Nisan 2024
Yazar
Representation in Cyprus