Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Konuşma15 Kasım 2021Representation in Cyprus

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in COP26'nın sonucuna ilişkin açıklaması

Participation of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, in the plenary session of the European Parliament

COP26 doğru yönde atılmış bir adımdır. 1,5 santigrat derece erişilebilir bir durum; ama iş henüz bitmiş değil. Şu anda en azından, Glasgow'da verilen vaatleri olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamak ve sonra daha iyisini hedeflemek.

Glasgow'daki müzakerelerde oynadığı önemli rol için Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'a teşekkür etmek istiyorum. Ve bu anlaşmaya varmayı mümkün kılmak için yorulmadan çalışan herkesi takdir ediyorum.

Bu konferansın başlangıcında üç hedef belirlemiştik:

Birincisi, içinde olduğumuz on yılda da emisyonu azaltma konusunda taahhüt almak, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefine ulaşmak.

İkincisi, gelişmekte olan ve hassas ülkelere iklim finansmanı ile ilgili yılda 100 milyar dolar hedefine ulaşmak.

VE üçüncüsü, Paris Anlaşması Kural Kitabı üzerinde anlaşmaya varmak.

Her üç hedefte de ilerleme kaydettik.

Bazı büyük yayıcılar, yeni emisyon azaltma hedeflerini açıkladılar.

Başkan Biden ve benim başlattığımız Küresel Metan Taahhüdüne 100'den fazla ülke katıldı.

Güney Afrika gibi ülkeleri temiz enerjiye geçişlerinde desteklemek için yeni ortaklıklar başlattık.

COP26, fosil yakıt sübvansiyonları ve çevre kirliliği yaratan kömür için zamanın geldiğine dair net bir mesaj gönderiyor.

İkincisi, COP26 iklim finansmanı konusunda da ilerleme kaydetti.

En son yapılan taahhütlerle, 2023'te veya ortaklarımız daha fazla adım atması halinde, 2022'de 100 milyar dolara ulaşılması bekleniyor.

AB, yılda 27 milyar doların üzerinde bir gelirle, küresel iklim finansmanının dörtte birinden fazlasına şimdiden katkıda bulunuyor.

Üçüncüsü, artık uluslararası karbon piyasalarını güçlendirecek bir dizi kuralımız var.

Glasgow'da açıklanan tüm uzun vadeli taahhütler uygulanırsa küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmamız mümkün olabilir.

Bu yüzden daha fazla çalışmamız gerekiyor, böylece Mısır'da gelecek yıl yapılması planlanan iklim konferansı bizi 1,5 derece için sağlam bir şekilde rayına oturtacak.

Herkes sorumluluğunu almak zorundadır. AB'de 2030 yılına kadar emisyonlarımızı en az %55 oranında azaltacağız. 2050 yılına kadar ilk iklim nötr bölge olacağız. Ve ortaklarımızı iklim geçişlerini hızlandırmaları için desteklemeye devam edeceğiz.

Detaylar

Yayın tarihi
15 Kasım 2021
Yazar
Representation in Cyprus