Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması4 Nisan 2022Representation in Cyprus

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Başkan Zelenskyy ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Komisyonun Bucha'daki vahşete tepkilerine ilişkin açıklaması

Press statement by Ursula von der Leyen, President of the European Commission, on further measures to react to Russia’s invasion of Ukraine 

Bugün öğleden sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ile Bucha'da ve Rus birliklerinin yakın zamanda terk ettiği diğer bölgelerde ortaya çıkan korkunç cinayetler hakkında konuştum.

Kendisine başsağlığı dileklerimi ilettim ve bu korkunç zamanlarda Avrupa Komisyonu'nun Ukrayna’ya tam desteğine dair güvence verdim. Üzücü görüntüler cevapsız bırakılamaz ve bırakılmayacak.

Bu korkunç suçların failleri cezasız kalmamalı.

Aramızdaki yakın koordinasyonu sağlama konusunda anlaştık.

AB, kanıt toplamak ve savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları araştırmak için Ukrayna ile bir Ortak Soruşturma Ekibi kurdu. AB, Ukrayna Savcılık Hizmetlerini desteklemek için sahaya soruşturma ekipleri göndererek bu çabayı güçlendirecek. Eurojust ve Europol yardıma hazır.

Küresel bir tepki gerekli. Eurojust ve Uluslararası Ceza Mahkemesi arasında güçlerini birleştirme ve Mahkeme'nin Ortak Soruşturma Ekibinin bir parçası olması için devam eden görüşmeler var. Ukrayna makamları, AB, Üye Devletleri ve kurumları ile Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden gelen böylesi koordineli bir yaklaşım, kanıtların mümkün olan en eksiksiz ve etkili şekilde toplanmasına, analiz edilmesine ve işlenmesine olanak sağlayacak.

Adaletten sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders'ı konuyu takip etmek ve Ukrayna Başsavcısı ile temas kurmakla görevlendirdim. Komisyon, AB liderliğindeki tüm soruşturmalara gerekli tüm teknik ve mali desteği sağlayacak.”

Bildiri çevrimiçi  İngilizce olarak mevcuttur.Almanca,Fransızca, ve Ukraynaca çevirilere kısa süre içinde ulaşılabilecek.

Detaylar

Yayın tarihi
4 Nisan 2022
Yazar
Representation in Cyprus