Skip to main content
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması25 Ocak 2022Representation in Cyprus

Komisyon Üyeleri Kyriakides ve Reynders'ın AB'de güvenli seyahat koordinasyonunu güçlendirmeye yönelik Konsey anlaşmasına ilişkin açıklaması

AB bakanları bugün, COVID-19 salgını sırasında AB'de güvenli ve serbest dolaşımı kolaylaştırmak için kuralların güncellenmesi konusunda bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, Komisyonun 25 Kasım 2021 tarihli önerisini takiben gerçekleşti.

Press conference by Maroš Šefcovic, Vice-President of the European Commission, and Stella Kyriakides, European Commissioner, on relations between the EU and the United Kingdom

Konseyin kararını memnuniyetle karşılayan Sağlıktan sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides ve Adaletten sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders şunları söyledi:

 “Pandeminin başlangıcından bu yana, pandeminin gerekli kıldığı sağlık önlemleri bağlamında güvenli ve serbest dolaşımı korumaya ve kolaylaştırmaya yönelik çözümler ortaya koyduk. AB düzeyinde yakın koordinasyon, yalnızca Tek Pazar'ın işleyişi için değil, özellikle AB içinde seyahat eden insanlar için netlik ve güvenlik sağlamak için de gerekli oldu. Vatandaşlarımız için netlik ve öngörülebilirlik, köklü ve çok başarılı AB Dijital COVID Sertifikamız aracılığıyla güvenli seyahatin başarısının anahtarıdır. Yayınlanan 1,2 milyardan fazla sertifika, AB genelinde ve küresel ölçekte kullanıma sunulan bu aracın başarısına tanıklık ediyor. Bu, küreselleşen gerçek bir Avrupa başarı öyküsüdür.

Bugün Üye Devletler, pandemi sırasında seyahat ederken geçerli bir AB Dijital COVID Sertifikasına sahip olmanın prensipte yeterli olması gerektiğini bir kez daha onayladı. Dolayısıyla bu anlaşma, AB Dijital COVID Sertifikasını koordineli yaklaşımımızın kalbine ve merkezine yerleştiriyor. Üye Devletlerin bu anlaşmayı takip etmeleri ve üzerinde anlaşmaya varılan kuralları gecikmeden uygulamaları önemlidir. Her Üye Devlet, karşı karşıya olduğu koşullara göre karar verir. Ancak Omicron artık Avrupa'ya yayıldı ve bazı Üye Devletlerin geçtiğimiz haftalarda uygulamaya koyduğu ve AB genelinde seyahati daha hantal ve daha az öngörülebilir hale getiren ek seyahat önlemlerinin sona ermesine bakmanın zamanı geldi.

Şimdi tüm Üye Devletleri, vatandaşlarımız ve seyahat edenler için koordinasyon ve netlik sağlamak için ortak kuralları hızla uygulamaya çağırıyoruz.”

Kısa Bilgi

Önerinin önemli güncellemeleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Prensipte AB Dijital COVID Sertifikası sahipleri için ek kısıtlama bulunmuyor.
  • Geçerlilik süresinin devredilen yasayla uyumlu hale getirilmesi, birincil aşılama döngüsü için 270 gün gerekiyor.

Serbest dolaşımı kısıtlayan herhangi bir önlem, ayrım gözetmemeli ve orantılı olmalıdır. Üye Devletler ilke olarak diğer Üye Devletlerden seyahat eden kişilerin girişini reddetmemelidir.

Daha ayrıntılı bilgi bu bilgi sayfasında mevcuttur.

3 Eylül 2020'de Komisyon, Üye Devletler tarafından alınan ve koronavirüs pandemisi nedeniyle serbest dolaşımı kısıtlayan tedbirlerin AB düzeyinde koordine edilmesini ve açıkça iletilmesini sağlamak için bir Konsey Tavsiyesi önerisinde bulundu.

13 Ekim 2020'de AB Üye Devletleri, Konsey Tavsiyesini kabul ederek daha fazla koordinasyon ve daha iyi bilgi paylaşımı sağlamayı taahhüt etti.

1 Şubat 2021'de Konsey, riskli bölgelerin haritalanması için yeni bir renk olan 'koyu kırmızı' getiren ve yüksek riskli bölgelerden gelen yolculara uygulanan daha katı önlemler belirleyen Konsey Tavsiyesinde ilk güncellemeyi kabul etti.

.

20 Mayıs 2021'de Konsey, tamamen aşılanmış kişiler için zorunlu olmayan seyahatlere izin vermek ve ayrıca endişe verici varyantların yayılmasını içerecek önlemleri güçlendirmek için Konsey Tavsiyesinde değişiklik yaptı.

14 Haziran 2021'de Parlamento ve Konsey, AB Dijital COVID Sertifika çerçevesini oluşturan Yönetmeliği kabul etti. Komisyonun AB Dijital COVID Sertifikaları üzerindeki çalışmaları, Başkan Yardımcıları Věra Jourová ve Margaritis Schinas ve Komisyon Üyeleri Thierry Breton, Stella Kyriakides ve Ylva Johansson ile yakın işbirliği içinde Komisyon Üyesi Didier Reynders tarafından yönetildi. AB Dijital COVID Sertifikasından en iyi şekilde yararlanmak için Konsey, aynı gün, tam aşılı ve iyileşmiş kişiler için seyahat kısıtlamalarından muafiyet sağlayan Konsey Tavsiyesinde ikinci bir güncellemeyi kabul etti.

Haziran 2021'den bu yana, AB Dijital COVID Sertifikasının sunumu hızlı bir şekilde ilerledi. 18 Ekim 2021'de Komisyon, COVID-19 salgını sırasında serbest dolaşımı kolaylaştırmak için yaygın olarak bulunan ve güvenilir bir şekilde kabul edilen bir araç olan AB Dijital COVID Sertifika sistemi hakkında ilk raporu yayınladı.

25 Kasım'da, bu gelişmeler ışığında Komisyon, 22 Ekim 2021 tarihli sonuçlarında da Avrupa Konseyi tarafından yapılan bir talep olan Konsey Tavsiyesi (AB) 2020/1475'te belirtilen ortak yaklaşımı güncellemeyi önerdi.

21 Aralık'ta, tüm Üye Devletlerde ortak bir yaklaşım sağlamak için Komisyon, seyahat bağlamında, birincil serinin tamamlandığını gösteren aşı sertifikaları için 270 günlük standart bir kabul süresi belirleyen Yetkilendirilmiş Tüzük (AB) 2021/2288'i kabul etti.

Üye Devletler tarafından iletilen seyahat kurallarıyla ilgili en son bilgilere Re-open EU web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi için

AB'de güvenli seyahat konusunda koordinasyonu sağlamaya yönelik yeni Komisyon önerisine ilişkin bilgi formu

COVID-19 Bilgi Formu: COVID-19 pandemisi sırasında güvenli serbest dolaşımı kolaylaştırmak için koordineli bir yaklaşıma ilişkin AB Konseyi Tavsiyesi Önerisinde ve 2020/1475 (AB) Tavsiyesinin yerini alan seyahat ve sağlık önlemleri

ReopenEU

 

Detaylar

Yayın tarihi
25 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus