Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Gazete makalesi26 Mayıs 2023Representation in Cyprus

Yeşil Hat Ticaretini Kolaylaştıracak Yeni Girişim

Avrupa Komisyonu, Yeşil Hat üzerinden ticaret yapan veya yapmakla ilgilenen Kıbrıslı işletmelere ve bireylere bilgi ve teknik yardım sağlamak üzere tasarlanmış, AB tarafından finanse edilen yeni Tek Durak Hizmet Noktası (One-Stop-Shop) girişimini duyurmaktan mutluluk duyar. 

Ledra Street crossing point in Nicosia

Avrupa Komisyonu, Yeşil Hat üzerinden ticaret yapan veya yapmakla ilgilenen Kıbrıslı işletmelere ve bireylere bilgi ve teknik yardım sağlamak üzere tasarlanmış, AB tarafından finanse edilen yeni Tek Durak Hizmet Noktası (One-Stop-Shop) girişimini duyurmaktan mutluluk duyar. Söz konusu Tek Durak Hizmet Noktası,  gerekli tüm Avrupa düzenlemeleri ve standartlarına uygun ürünlerin yasal ticaretini kolaylaştırmak için ortak amaç paylaşan Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (CCCI) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) mutabakatı ve desteğiyle kurulacak ve bu vesileyle de adanın yeniden birleşmesi hedefine katkı sağlayacaktır.

Yaz dönemindeki ihale sürecinin ardından Komisyon, fiziki bir ofis kurarak projenin uygulamasına Ekim 2023'te başlamayı hedeflemektedir. Tek Durak Hizmet Noktası, ticaret için ürüne özgü gereklilikler konusunda özel destek sağlamak ve aynı zamanda potansiyel tüccarlar ve alıcılar arasında "eşleştirme"yi kolaylaştırmak için yüz yüze, çevrimiçi ve telefonla danışmanlık hizmetleri sunacak. Söz konusu yapıya Kıbrıs'ın her iki resmi dili üzerinden erişilebilecek ve Yeşil Hat ticaretini artırmada adanın her iki tarafındaki işletmelere yardımcı olacak bilgi, kaynak ve belgeler için merkezi bir nokta görevi görecek bir çevrimiçi platform eklenecektir.

Avrupa Komisyonu, Yeşil Hat Tüzüğü'nün tam potansiyelinde uygulanması için aralıksız çalışmakta ve Kıbrıslı Türk işletmelere, ürünlerinin AB pazarına erişmesi için gerekli tüm şartlara uymalarını sağlamak maksadıyla destek vermektedir. Yeşil Hat ticareti, adanın her iki toplumu için getireceği ekonomik avantajların yanı sıra, aynı zamanda güven ve iş ilişkilerinin kurulmasına yardımcı olarak iki toplumu birbirine yakınlaştırmaya katkıda bulunacaktır.

Yeşil Hat ticaretini kolaylaştırmaya yönelik yeni girişimin duyurulması üzerine, Avrupa Komisyonu’nun Yapısal Reform Destek Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı ve Kıbrıs Çözüm Destek Birimi Başkanı Sn. Kjartan Björnsson, bu anlaşmanın iki Oda ile birlikte AB'nin Kıbrıs'ta ekonomik kalkınma ve işbirliğini teşvik etmeye devam ettiklerinin taahhüdü olduğunu belirtti.

Björnsson “Bu girişimde hem iş dünyasını hem de temsilcilerini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Kıbrıslı Türk işletmelerin AB standartlarına ve düzenlemelerine uyması için erişilebilir ve özel destek sağlamak suretiyle, nihai hedefimiz olan adanın yeniden birleşmesi için zemin hazırlayarak Kıbrıs Türk toplumu için eşit şartlar yaratılmasına yardımcı oluyoruz” diye belirtti.

866/2004 sayılı Konsey Tüzüğü ("Yeşil Hat Tüzüğü"), kişilerin ve malların Kıbrıs Cumhuriyeti’nin etkin kontrolünde olmayan alanlardan, etkin kontrolü altındaki alanlara Yeşil Hat üzerinden geçmesine ilişkin şartları belirler. 2004 yılında Yeşil Hat Tüzüğü'nün yürürlüğe girmesiyle, Yeşil Hat ticaretinin (Kıbrıs Türk toplumundan Kıbrıs Rum toplumuna mal ticareti) değeri 2022'de 14.647.241 Euro ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve 2021'e kıyasla %138'lik bir artış sağlandı (6.151.022 Euro). Ancak, önemli artışa rağmen, Yeşil Hat ticaretinin yıllık değeri hala mütevazı bir çizgide durmakta ve iyileştirme için ciddi fırsatlar bulunmaktadır.

Detaylar

Yayın tarihi
26 Mayıs 2023
Yazar
Representation in Cyprus