Skip to main content
European Commission logo
Representation in Cyprus
Basın açıklaması28 Şubat 2022Representation in Cyprus

Kısıtlayıcı yeni ekonomik önlemlere ilişkin Ortak Açıklama

Biz, Avrupa Komisyonu liderleri, Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, Putin'in başlatmış olduğu savaşı ve  egemen Ukrayna ulusuna ve halkına yönelik saldırılarını kınıyoruz. Rusya'nın işgaline direnmek için gösterdikleri kahraman mücadelede Ukrayna hükümetinin ve halkının yanındayız. Rusya'nın savaşı, savunmayı taahhüt ettiğimiz İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana geçerli olan temel uluslararası kural ve normlara yönelik bir saldırıyı temsil ediyor. Rusya'dan hesap soracağız ve toplu olarak bu savaşın Putin için stratejik bir başarısızlık olmasını sağlayacağız.

Geçtiğimiz hafta, kendi sınırlarımızı savunmak ve Ukrayna hükümetine ve halkına bu mücadelede yardımcı olmak için diplomatik çabalarımız ve ortak çalışmalarımızın yanı sıra, biz dünya çapında diğer müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte, önemli Rus kurumları ve bankaları ve ayni zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de dahil olmak üzere bu savaşın mimarları üzerinde ağır yaptırımlar uyguladık.

Rus kuvvetleri Kiev'e ve diğer Ukrayna şehirlerine saldırılarını sürdürürken, Rusya'yı uluslararası finans sisteminden ve ekonomilerimizden daha da izole edecek maliyetler yüklemeye devam etmeye kararlıyız. Önümüzdeki günlerde bu tedbirleri hayata geçireceğiz.

Spesifik olarak, aşağıdaki önlemleri almayı taahhüt ediyoruz:

İlk olarak, belirli Rus bankalarının SWIFT mesajlaşma sisteminden kaldırılmasını sağlamayı taahhüt ediyoruz. Bu, söz konusu bankaların uluslararası finansal sistemden kopmasını ve küresel olarak faaliyet gösterme yeteneklerine zarar vermesine neden olacak.

İkinci olarak, Rusya Merkez Bankası'nın uluslararası rezervlerini yaptırımlarımızın etkisini zayıflatacak şekilde kullanmasını engelleyecek kısıtlayıcı önlemler almayı taahhüt ediyoruz.

Üçüncüsü, Ukrayna'daki savaşı ve Rus hükümetinin zararlı faaliyetlerini kolaylaştıran kişi ve kuruluşlara karşı hareket etmeyi taahhüt ediyoruz. Özellikle, Rus hükümetine bağlı varlıklı Rusların ülkelerimizin vatandaşı olmasına ve finansal sistemlerimize erişmesine izin veren altın pasaportlar olarak adlandırılan vatandaşlık satışını sınırlamak için önlemler almayı taahhüt ediyoruz.

Dördüncüsü, yetki alanımızda bulunan yaptırım uygulanan şahıs ve şirketlerin varlıklarını belirleyip dondurarak mali yaptırımlarımızın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayacak bir transatlantik görev gücünü önümüzdeki hafta başlatmayı taahhüt ediyoruz. Bu çalışmanın bir parçası olarak, Rus hükümetine yakın ek Rus yetkililer ve elit kesimler ile aileleri ve onların yetki alanlarımızda ellerinde bulundurdukları varlıkları tespit edip dondurmalarını sağlayanlara yaptırımlar ve diğer mali ve yaptırım önlemleri uygulamayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca diğer hükümetleri de dahil edeceğiz ve haksız elde edilen kazanımların hareketini tespit etmek ve bozmak ve bu bireylerin tüm dünyadaki yargı alanlarında varlıklarını saklama yeteneklerini reddetmek için çalışacağız.

Son olarak, dezenformasyona ve diğer hibrit savaş biçimlerine karşı koordinasyonumuzu artıracağız.

Bu karanlık dönemde Ukrayna halkının yanındayız. Bugün açıkladığımız önlemlerin ötesinde, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısında Rusya’dan hesap sormak için daha fazla önlem almaya hazırız.

Detaylar

Yayın tarihi
28 Şubat 2022
Yazar
Representation in Cyprus