Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması8 Ekim 2021

Gıda güvenliği: AB, 2022'de gıda katkı maddesi olarak Titanyum Dioksit (E171) kullanımını yasaklayacak

Bugün Üye Devletler, Avrupa Komisyonu'nun 2022'den itibaren gıda katkı maddesi olarak Titanyum Dioksit (E171) kullanımını yasaklama önerisini onayladı.

Signature of a new contract between the European Commission and BioNtech/Pfizer, by Stella Kyriakides, European Commissioner

Titanyum Dioksit, sakız, hamur işleri, gıda takviyeleri, çorbalar ve et suları gibi birçok üründe renklendirici olarak kullanılıyor. Sağlık ve Gıda Güvenliğinden sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları söyledi: “Gıdalarımızın güvenliği ve tüketicilerimizin sağlığı tartışılamaz. Bugün, gıdada kullanılan bir kimyasaldan kaynaklanan bir riski ortadan kaldırmak için sağlam bilime dayalı olarak Üye Devletlerimizle kararlı bir şekilde hareket ediyoruz”.

Komisyonun önerisi, özellikle genotoksisite ile ilgili endişelerin göz ardı edilemeyeceği gerçeğinden dolayı, E171'in bir gıda katkı maddesi olarak kullanıldığında artık güvenli olarak kabul edilemeyeceği sonucuna varan Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesinin bilimsel bir görüşüne dayanıyor. Yıl sonuna kadar Konsey veya Avrupa Parlamentosu tarafından bir itiraz kabul edilmediği takdirde, metin 2022'nin başlarında yürürlüğe girecek. Bu daha sonra, gıda ürünlerinde tam bir yasağın uygulanacağı 6 aylık bir aşamalı çıkış dönemi başlatacak.

More information is available in our Q&A.  

Daha fazla bilgi Soru-Cevap bölümümüzde mevcuttur.

Detaylar

Yayın tarihi
8 Ekim 2021