Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması4 Şubat 2022Representation in Cyprus

Gıda güvenliği: AB ve ABD çift kabuklu yumuşakçaların ticaretine devam ediyor

Bu ayın sonundan itibaren, AB ile ABD arasında midye, istiridye ve tarak gibi yumuşakça kabuklu deniz ürünleri ticareti yeniden başlayacak.

Food safety: EU and US resume trade of bivalve molluscs

İki AB Üye Devletinin (İspanya ve Hollanda) ABD'ye yumuşakça kabuklu deniz ürünleri ihraç etmesine izin verilirken, iki Amerikan eyaleti (Massachusetts ve Washington) de AB'ye ihraç edebilecek. Komisyon bugün bu yöndeki mevzuatı kabul etti.

Başkan Yardımcısı ve Ticaretten Sorumlu Komisyon Üyesi Valdis Dombrovskis şunları söyledi: "Uzun süredir çözmek için çok çalıştığımız bir sorunu çözen bu anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum. Amerika Birleşik Devletleri ile olumlu, ileriye dönük bir ticaret gündemi oluşturma çabalarımızın meyvelerini verdiğini gösteriyor. Haziran 2021'deki AB-ABD zirvesinden bu yana Airbus-Boeing anlaşmazlığını sona erdirmek, Ticaret ve Teknoloji Konseyi'ni başlatmak ve çelik ve alüminyum ticaret anlaşmazlığımızı duraklatmak gibi bazı ilerlemeler kaydettik. Tüm bu başarılar ve ayrıca çift kabuklu yumuşakçaların ticaretinin bu son yeniden başlaması, çalışanlarımız için sürdürülebilir ekonomik büyüme ve istihdam yaratılmasına yardımcı oluyor".

Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları söyledi: "Güvenli transatlantik AB-ABD işbirliğinin AB ile ABD arasında çift kabuklu yumuşakçalar konusunda önemli bir ticaret yolunu yeniden açmasından memnuniyet duyuyoruz.Bu, Atlantik'in her iki yakasındaki gıda işletmecileri ve tüketiciler için iyi bir haber. Ticaret kısa süre içinde yeniden başlayacak ve bu fırsatın yakın gelecekte daha fazla AB Üye Devletini kapsayacak şekilde genişletilmesini sabırsızlıkla bekliyorum."

Komisyon ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (GİD), bu ürünlerin ikili ticaretine izin vermek için birbirlerinin üretim sistemlerinin tanınmasını tartışıyorlar. Düzenleyici standartlardaki farklılıklar nedeniyle, canlı yumuşakça kabuklu deniz ürünleri ticareti, 2011'den beri AB ile ABD arasında mümkün olmamıştı.

2015 yılında her iki taraf da yerinde denetimler gerçekleştirdi ve yıllar süren tartışmaların ardından, Komisyon ve GİD, iki ABD eyaletinde (Massachusetts ve Washington) ve iki AB Üye Devletinde ham çift kabuklu yumuşakçaların üretimi için gıda güvenliği sistemlerinin eşdeğer kabul edilebileceğini tavsiye etti.

Bu nedenle AB, iki ABD Devletini, çift kabuklu yumuşakçaların AB'ye ithal edilebileceği üçüncü ülkeler listesine ekledi.

GİD, kendi adına, ABD Federal Sicilinde halkı ve paydaşları, Amerikan pazarının İspanya ve Hollanda'dan AB çift kabuklu yumuşakçaların ithalatına yakında açılacağı konusunda bilgilendiren bir Bildiri yayınladı.

Diğer bir önemli özellik ise, AB ve ABD arasında kabul edilen basitleştirilmiş bir yetkilendirme prosedürünün ardından diğer AB Üye Devletlerinin de bu ürünleri ABD'ye ihraç etmesine izin verilebilmesidir.

GİD ilk kez AB üreticilerine ABD pazarına erişim sağlayan bir denklik belirlemesi yayınladı.

Daha Fazla Bilgi için:

Sağlık ve bitki sağlığı önlemleri

AB-ABD ticari ilişkileri

 

Detaylar

Yayın tarihi
4 Şubat 2022
Yazar
Representation in Cyprus