Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Gazete makalesi10 Şubat 2022Representation in Cyprus

Tarladan Çatala: AB biyolojik pestisitlere erişimi artırıyor

AB bugün AB'nin sürdürülebilir gıda sistemlerine geçişi ve Tarladan Çatala Stratejisi kapsamında kimyasal pestisit kullanımını azaltma çalışmaları kapsamında, biyolojik bitki koruma ürünlerine erişimin sağlanması için önemli bir adım daha attı.

Press conference by Margaritis Schinas, Vice-President of the European Commission, Stella Kyriakides and Thierry Breton, European Commissioners, on the launch of the European Health Emergency Preparedness and Response Authority (HERA)

Üye Devletler, bitki koruma ürünlerinde aktif madde olarak kullanım için mikroorganizmaların kullanımını kolaylaştıran yeni kuralları onayladı. Bu yeni kurallar, AB'nin çiftçilerine kimyasal bitki koruma ürünlerini ikame etmek için ek seçenekler sağlayacak. Sağlık ve Gıda güvenliğinden sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları söyledi: “Bugün, Avrupalı çiftçilere kimyasal pestisit kullanımından kurtulmalarına yardımcı olacak iyi haberler veriyoruz. Biyolojik pestisitler ekinleri, insan sağlığı veya çevre için daha az riskle, koruyabilir. Gıda sistemleri, iklim değişikliğinin ve çevresel tahribatın temel itici güçleridir ve bu geçişi acilen getirmemiz gerekiyor. Tarladan Çatala Stratejisi kapsamında, 2030 yılına kadar kimyasal pestisit kullanımını %50 azaltmayı taahhüt ettik ve bunu yapmak için dünyamıza ve sağlığımıza ön plana çıkaran alternatifler sunmamız çok büyük önem taşıyor. AB, gıda sisteminin sürdürülebilirliği söz konusu olduğunda en yüksek çevresel gereklilikler arasında yer alıyor ve lider bir role sahip – bugün yapılan duyuru da bunun daha somut bir kanıtıdır.” Kasım ayına kadar beklenen yeni kurallar uygulandığında (zaman çizelgesine bakınız), mikroorganizmaların onaylanması ve bunları içeren biyolojik bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması önemli ölçüde daha hızlı olacak. Bu, kimyasalların yerini alabilecek yeni biyolojik çözümlerin daha hızlı piyasaya sürülmesini sağlayacak. Yeni kurallar, özellikle her bir mikroorganizmanın biyolojik ve ekolojik özelliklerini, mikroorganizmaların bitki koruma ürünlerinde aktif madde olarak onaylanmasından önce güvenliği göstermesi gereken bilimsel risk değerlendirmesinin merkezine yerleştirecek. Daha fazla bilgi Soru ve Cevap bölümümüzde mevcuttur.

Detaylar

Yayın tarihi
10 Şubat 2022
Yazar
Representation in Cyprus