Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması20 Ocak 2022Representation in Cyprus

Kıbrıs Türk Toplumuna Yönelik 2022/23 Akademik Yılı Avrupa Birliği Burs Programı

Avrupa Komisyonu, Yardım Programı çerçevesinde finanse edilen “Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 2022/23 Akademik Yılı Avrupa Birliği Burs Programını” başlatacağını duyurur.

Participation of Tibor Navracsics, Margrethe Vestager and Carlos Moedas, Members of the EC, in the Web Summit 2017

Avrupa Birliği (AB), Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme katkı sağlamayı amaçlayan Yardım Programı (EC 389/2006 sayılı Tüzük) kapsamında 2007 yılından bu yana Kıbrıs Türk toplumuna, AB değerlerinin teşvik edilmesi, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumları arasında diyalog ve iş birliği için elverişli ortamın daha da geliştirilmesi, güvenin artması ve Kıbrıs Türk toplumunun AB'ye daha geniş kapsamda entegre olması amaçlarıyla mali yardım sağlamaktadır.

AB Burs Programı kapsamında yaklaşık 140 Kıbrıslı Türk öğrenci, mezun ve uzmana burs olanağı sağlanacaktır. Bu destek, 2007'den bu yana AB Burslarından yararlanmış olan 1.800'den fazla kişiye ilaveten gelen bir destektir. Bu yılki burs programı, her dönemde olduğu gibi, lisans ve yüksek lisans çalışmaların yanı sıra, AB Üye Devletlerinde staj ve dil kursları da dahil olmak üzere, kısa süreli programlara yönelik olacaktır. Öncelikli alanlar geçen yıl ile aynı olup, Covid-19 ile ilgili konuları da içermektedir. Bu alanlarla ilgili başvuruda bulunan adaylar, yapılacak değerlendirmede ek puan alacak ve burs kazanma şansları daha yüksek olacaktır.

2022/23 akademik yılı AB Burs programı çağrısına yönelik çevrimiçi tanıtım etkinliği 20 Ocak 2022 (bugün) saat 12:00'de AB Burs Facebook sayfası ve AB Burs Youtube Kanalı'ndan yayınlanacaktır.

Başvurular 17 Nisan 2022 günü Kıbrıs saatiyle 23:59'a kadar kabul edilecektir. İlgi duyan tüm adaylar, başvurularını AB Bursları başvuru portalından (https://apply.abburs.eu) yapabilirler.

Daha fazla bilgi için lütfen www.abburs.eu adresini ziyaret ediniz veya euscholarships@abburs.eu adresine e-posta gönderiniz.

AB Burs Programı, tamamen Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte olup British Council tarafından yürütülmektedir.

Detaylar

Yayın tarihi
20 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus