Skip to main content
European Commission logo
Representation in Cyprus
Press release17 Mart 2022Representation in Cyprus

Avrupa Araştırma Konseyi, büyük bilimsel sorulara yanıt bulabilmeleri için araştırmacılara 632 milyon € hibe ediyor

Statement by Mariya Gabriel, European Commissioner, on the launch of an expert group on disinformation and digital literacy

Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) bugün, kariyerlerinin ortasında bulunan araştırmacıları ekiplerini kurmaları ve tüm bilimsel disiplinlerde öncü araştırmalar yürütmeleri için desteklemeyi amaçlayan Consolidator Hibelerinin son turunu kazananları açıkladı. AB'nin Horizon Europe programının bir parçası olarak, 313 araştırmacıya, çeşitli bilimsel soruları araştırmak için yaklaşık 632 milyon € hibe edilecek. Örneğin, bilgisayar yazılımının güvenliğinin nasıl artırılacağını, Güneydoğu Avrupa'daki diplomasi tarihinden neler öğrenilebileceğini, kalp aritmilerinin nasıl tedavi edileceğini veya sosyal devrilme dinamiklerinden yararlanarak düşük karbonlu bir topluma geçişin nasıl hızlandırılacağını bulmaya çalışacaklar.

Bu yeni hibe programı, doktora sonrası bursiyerler, doktora öğrencileri ve 189 ev sahibi diğer personel için tahmini 1.900 istihdam yaratacak.

Avrupa Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “Avrupa Araştırma Konseyi hibe yarışmasının sonuçları, Avrupa araştırmasının etkileyici mükemmelliğinin bir kanıtıdır. AB'nin en iyi araştırmacıların Avrupa'da gelişmesine yardımcı olabileceğinden dolayı gurur duyuyorum. Enerji, sağlık veya dijital teknolojiler alanlarında yeni çözümler bulmak, ancak bilimsel yetenekleri çekebilir ve elimizde tutabilirsek mümkündür. Burs kazanan herkesi tebrik ederim!”

42 farklı ülkeden gelen kazananlar projelerini 24 AB Üye Devleti ve Horizon Europe ile ilişkili ülkelerdeki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde yürütecek. Bu son çağrıda, 2.652 başvuru sahibi teklif sundu ve bunların %12'si finansman hakkı elde etti. Erkek ve kadın adaylar hibeleri kazanmada eşit derecede başarılı oldular.  ERC basın bülteninde konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Yayın tarihi
17 Mart 2022
Yazar
Representation in Cyprus