Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Gazete makalesi9 Şubat 2022Representation in Cyprus

Avrupa İnovasyon Konseyi: yenilikçilerin ölçeklerini büyütmeleri için en büyük yıllık finansman fırsatları

Komisyon bugün Avrupa İnovasyon Konseyi'nin 2022 çalışma programını kabul etti.

Statement by Mariya Gabriel, European Commissioner, on the adoption of the 2022 work programme of the European Innovation Council

2022'de çığır açan yenilikçilerin, örneğin kuantum hesaplama, yeni nesil piller ve gen terapisi gibi yeni pazarları büyütmeleri ve yaratmaları için 1,7 milyar Euro'yu aşan finansman fırsatları sunuyor. Horizon Europe programının önemli bir yeniliği olarak Mart 2021'de başlatılan Avrupa İnovasyon Konseyi'nin 2021 ve 2027 yılları arasında toplam 10 milyar Euro'nun üzerinde bir bütçesi bulunuyor.

İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “Avrupa İnovasyon Konseyi halihazırda 4 unicorn’u ve 90'dan fazla centaur’u destekledi. Bu yılki çalışma programı, vizyon sahibi girişimciler ve araştırmacılar için şimdiye kadar sağlanan en büyük yıllık fonun yanı sıra kadın yenilikçilere ve ölçek büyütmeye imkan sağlamak için yeni önlemlerle destekleniyor. Avrupa, inovasyonu ve yeni teknolojileri desteklemeye kararlıdır ve biz de AİK Europe'un tek unicorn  fabrikasını yapma hedefimizi gerçekleştirme yolundayız.”

2022 çalışma programında yeni neler var?

Avrupa İnovasyon Konseyi'nin (AİK) 2022 çalışma programı, başvuru sürecini basitleştiren ve AB politikalarına katkıda bulunan birçok yeni unsura sahiptir.

Yenilikler

 • Yeni bir AİK Scale-Up 100 girişimi: 2018'den beri geçmişte 2600'den fazla küçük ve orta ölçekli işletmeyi (KOBİ) ve start-up'ı desteklemiş olmak, AİK, (1 milyar Euro'nun üzerinde değerleme ile)  'unicorn' olma potansiyeline sahip gelecek vaat eden 100 derin teknoloji AB şirketini belirlemek için AİK Scale-up 100 girişimini tanıtıyor.
 • 15 milyon Euro'nun üzerindeki öz sermaye yatırımları:AİK Hızlandırıcı, Avrupa'nın stratejik çıkarlarına yönelik teknolojiler üzerinde çalışan şirketlerin 15 milyon Euro'yu aşan AİK yatırımlarına başvurmasına olanak tanıyacak.
 • Kadın yenilikçilere daha güçlü destek:
  • Şirketlerdeki boşlukları belirlemek ve çeşitliliği teşvik etmek için bir inovasyon cinsiyet ve çeşitlilik endeksinin geliştirilmesi. Bu, yatırımcılara, fon sağlayıcılara, müşterilere ve politika yapıcılara tutarlı bilgiler sağlayacak.
  • 2022 AB Kadın Yenilikçiler Ödülü, 35 yaşın altındaki yenilikçiler için iki ek ödül içerecek - dolayısıyla toplamda altı ödül verilecek: AB ve Horizon Europe ile ilişkili ülkelerdeki en ilham verici kadın yenilikçilere üç ödül, ve 35 yaşın altındaki en umut verici 'Yükselen Yenilikçiler'e üç ödül verilecek.

Politika önceliklerine katkı

2022 çalışma programı, güncellenmiş bir 'EIC Challenges’ seti ortaya koyuyor. EIC Challenges, AB'nin 2030 yılına kadar net sera gazı emisyonlarını en az %55 azaltma hedefine katkıda bulunacak teknolojiler geliştirmeleri için start-up'lar için 500 milyon Euro'nun üzerinde tematik alanlarda finansman fırsatları ve bunun yanı sıra kuantum, uzay ve yeni tıbbi teknolojilerde stratejik özerklik oluşturmayı sağlıyor.

Sadeleştirme

AIK, tüm süreçleri başvuranların yararına sürekli olarak iyileştirmeye çalışıyor:

 • Bütçe kısıtlamaları nedeniyle AİK tarafından finanse edilemeyen tüm olağanüstü şirketler, Yapısal Fonlar, Kurtarma Fonları veya diğer kaynaklar gibi diğer AB finansman araçlarından fon almalarına yardımcı olabilecek Mükemmellik Mührü'nü otomatik olarakalacak.
 • 2022'de, AİK Geçişi için sürekli bir başvuru süreci ile birlikte AİK Geçişi ve Hızlandırıcısı için daha sık başvuru tarihleri açılacak. Ayrıca, AİK Hızlandırıcı'ya ikinci kez başvuranlar, yeniden başvurularında yapılan iyileştirmeleri tanımlayabilecek ve savunabilecek.

2022'de Avrupa İnovasyon Konseyi finansmanı ve desteği

 • Çok disiplinli araştırma ekiplerinin teknolojik atılımlara yol açma potansiyeline sahip vizyoner araştırmalar yürütmesi için EIC PathfinderAİK Yol Bulucu (350 milyon €).
 • AİK Geçişi AİK Yol Bulucu projeleri ve Avrupa Araştırma Konseyi Kavram Kanıtı projeleri tarafından üretilen sonuçlara odaklanarak, teknolojileri olgunlaştırmak ve belirli uygulamalar için bir iş gerekçesi oluşturmak için araştırma sonuçlarını yenilik fırsatlarına dönüştürmek için (131€) milyon bütçe ayırdı.
 • Yeni pazarlar yaratma veya mevcut pazarları bozma potansiyeli olan yüksek etkili inovasyonları geliştirmek ve ölçeklendirmek için yeni başlayanlar ve KOBİ'ler için AİK Hızlandırıcı (1,16 milyar için).

Avrupa İnovasyon Konseyi'nin tüm projeleri, koçlar, mentorlar ve uzmanlık, şirketler, yatırımcılar ve diğerleri ile ortaklık fırsatları ve bir dizi başka hizmet ve etkinlik sağlayan İş Hızlandırma Hizmetlerine erişime sahiptir.

Çalışma Programının yayınlanmasının ardından 22 Şubat Salı günü Avrupa İnovasyon Konseyi'nin nasıl çalıştığı, finansmana nasıl başvurulacağı, kimlerin uygun olduğu ve bu yılın yeniliklerinin neler olduğu hakkında bilgi vermek için bir bilgilendirme günü düzenlenecek. Oturumlar, araştırma ekipleri, start-up'lar, KOBİ'ler ve yatırımcılar için finansman fırsatları hakkında bilgiler içerecek.

Kısa Bilgi

AİK, Horizon Europe programı kapsamında önemli bir yenilik olarak ve 2018 ile 2020 arasındaki başarılı bir pilot aşamanın ardından Mart 2021'de başlatıldı. 2021-2027 yılları arasında 10 milyar Euro'nun üzerinde bir bütçeye sahipti. Stratejisi ve uygulaması, inovasyon dünyasından (girişimciler, araştırmacılar, yatırımcılar, şirketler ve inovasyon ekosisteminden diğerleri) atanan bağımsız üyelere sahip olan AİK Kurulu tarafından yönetilir. AİK Kurulu, 2022 çalışma programını onayladı.

AİK, inovasyon ve teknolojik atılımlar için vizyonlar geliştiren ve bu hedeflere ulaşmak için proje portföylerini yönlendiren AİK Program Yöneticilerinin liderliğinde finansmanı yönetmek için proaktif bir yaklaşım benimsiyor.

AIK, uygulamaya Horizon Europe'un diğer birçok bölümünden önce başladı ve çığır açan teknolojileri laboratuvardan gerçek dünyaya taşımak için şimdiden 164 KOBİ ve start-up'ı, 56 son teknoloji araştırma projesini ve 29 projeyi finanse etti.

Many are successfully scaling up, with currently more than 90 centaurs and 4 unicorns.2018-2020 arasındaki pilot aşamasında ve önceki KOBİ ve Gelecek ve Gelişen Teknoloji planlarını birleştiren AİK, aşağıdakileri hayata geçirdi:

 • AİK tarafından desteklenen start-up'lar daha sonra 10 milyar €'ya yakın yatırım sağladı. Birçoğu, şu anda 90'dan fazla centaur ve 4 unicorn ile başarılı bir şekilde ölçekleniyor.
 • Artan sayıda kadın liderliğindeki start-up: 2020'nin ilk yarısında finanse edilen şirketlerin %8'ine kıyasla, 2020'nin ikinci yarısında fon verilenlerin %29'unun CEO'sunun kadın olduğu belirlendi.
 • 2020'de kurulan AİK Fonu, tam faaliyete geçti:
  • 630 milyon Euro'dan fazla değere sahip 141 şirket için alınan yatırım kararları.
  • AİK Fonu tarafından yapılan ilk 24 doğrudan öz sermaye yatırımı, VC fonları ve diğerleri tarafından 395 milyon Euro'luk (AİK Fonu yatırımının 2,7 katı) ortak yatırım sağladı.

Daha Fazla Bilgi için

AİK çalışma programı 2022

AİK çalışma programı bilgi formları:

AİK etki raporu 2021

 

Detaylar

Yayın tarihi
9 Şubat 2022
Yazar
Representation in Cyprus