Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi16 Mayıs 2022Representation in Cyprus5 min read

Avrupa Komisyonu, Avrupa Gençlik Yılı 2022 boyunca vizyoner 3D “Vizyonunuzu Seslendirin” platformunu başlattı

Başkan Ursula von der Leyen, 2022 Avrupa Gençlik Yılı'nı ilan ettiğinde, Avrupa'nın gençleri dikkatle dinlemesini, Birliği gençlere uygun olarak daha iyi şekillendirmesini istedi.

European Year of Youth

Bu nedenle Avrupa Komisyonu, Avrupa Gençlik Yılı'nın merkezi bir bileşeni olarak yepyeni bir 3D dijital ve genç Avrupalıların kişisel ve benzersiz mesajlarını kaydedebilecekleri etkileşimli bir platform olan “Vizyonunuzu Seslendirin” Platformunu başlattı.

“Vizyonunuzu Seslendirin”, Avrupa kıtasının geçmişinden ve her bir yanından gelen genç Avrupalıları, istihdam, dahil etme, barış ve güvenlik konularından iklim değişikliği, eğitim, ruh sağlığı ve birçok konu çerçevesinde bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Küresel salgının ardından ve Ukrayna'ya karşı devam eden saldırgan savaşla karşı karşıya kalan gençlerin sesleri her zamankinden daha anlamlı hale geliyor. Bu amaçla, “Vizyonunuzu Seslendirin”, insanlara ses çıkarıp kendi kişiselleştirilmiş mesajlarını kaydetme ve kendileriyle en ilgili buldukları konular hakkında görüş ve fikirlerini paylaşma fırsatı veren son teknoloji, etkileşimli bir ses alanı olarak işlev görüyor.

Platform, tüm AB resmi dillerinde (ve ek olarak Norveççe, Türkçe, Sırpça, Kuzey Makedonca ve İzlandaca) her türlü mesajı karşılayacak şekilde geliştirildi. Eklendikten sonra her ses, platformdaki diğer tüm kayıtlarla etkileşime giren kendi benzersiz 3D dalga biçimini oluşturuyor ve herkesin herhangi bir kiişiyi, herhangi bir dilde, herhangi bir cihazda her an dinlemesini sağlıyor.

AB Gençlikten sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel'in sözleriyle, “'Vizyonunuzu Seslendirin', Gençlik Yılı ile tanımlanan genç, anlamlı, dinamik ve açık bir birlikte yaratma ruhu aracılığıyla kişileştirildi. Aynı zamanda, Avrupa Gençliğinin ortaya çıkması, konuşması ve gelecekle ilgili endişelerini ve fikirlerini paylaşması için zamanında etkinleştirici olarak işlev gören bir program oldu. “Vizyonunuzu Seslendirin”, yalnızca Avrupa vatandaşları olarak değil, aynı zamanda her zamankinden daha fazla zor zamanlar yaşayan bir toplumun üyeleri olarak tüm gençler için daha uygun bir zamanda yapılamazdı.”

Komisyon Üyesi Gabriel, 2022 Avrupa Gençlik Yılı'nın önemi hakkında şunları ekledi: "Tüm gençlerden şimdi katılmalarını istiyoruz. Gençlerin sesleri, Avrupa'nın büyüme, bilgi, yenilik, fırsat ve daha iyi, daha alakalı genç odaklı çözümler yolculuğunun hayati bir bileşenidir. Dikkatle dinleyeceğiz ve bu yıl ve sonrasında Gençlik politikalarının daha açık ve işbirlikçi alanlarda geliştirilebilmesini ve tüm seslerin dinlenilmesini ve ele alınmasını sağlayacağız.” Avrupa Gençlik Yılı kampanyasının önemli bir parçası olarak Üye Devletler, gençlerin birçok farklı faaliyete katılımını teşvik etmek için ulusal ve yerel olarak katkıda bulunuyorlar.

Avrupa Gençlik Yılı 2022'nin resmi başlangıcı, 28 Şubat 2022'de Kıbrıs'ta "Vatandaşların Özgür Üniversitesi" çerçevesinde gerçekleşirken, Açılış Töreni çerçevesinde “ Salgının gençlerin ruh sağlığına etkileri” isimli bir kamuya açık tartışma yapıldı.

Vatandaşlardan Sorumlu Komisyon Üyesi ve Kıbrıs'taki Avrupa Gençlik Yılı Ulusal Koordinatörü Panagiotis Sentonas'a göre, önümüzdeki aylarda Avrupa Gençlik Yılı bağlamında 34'ten fazla merkezi faaliyet ve diğer eylemlerden yanı sıra bir dizi etkinlik planlanıyor. Bunlar arasında gençlerin aktif katılımıyla çalıştaylar, eğitim programları, web seminerleri, konferanslar ve tartışmaların yanı sıra Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği tarafından Kıbrıs'taki Avrupa Parlamentosu Ofisi'nin desteğiyle düzenlenen çevrimiçi bir anket yer alıyor. Örnekler, Vatandaşlar Komisyon Üyeliği  tarafından 15 Nisan 2022'de Demokrasi Forumu çerçevesinde düzenlenen Halkla İstişareyi Geliştirmeye Yönelik Fikir Çalıştayları olarak verilebilir. Aynı bağlamda, 29-30 Nisan tarihlerinde Dijital Demokrasi Hackathon'u düzenlendi. Eylemler, 6 Mayıs 2022'de Komisyon Üyesi Mariya Gabriel tarafından açılışı başlatılan Demokrasi Forumu'nun kendisi ile doruğa ulaştı. Forum ve yukarıda bahsedilen eylemler (Fikir Çalıştayları ve Hackathon) Kıbrıs'ta ilk kez gerçekleşti.

Yeni Vizyonunuzu Seslendirin platformu bu faaliyetlere geçiş yapacak ve aynı zamanda 2022'nin ötesinde Avrupa Gençlik Mirası Yılı'nın merkezi bir özelliği olarak işlev görecek – gençliğin sesi değişimin itici gücü ve gelecekteki politikanın ortak geliştiricisi olarak hareket edecek.

Avrupa Gençlik Yılı 2022 Hakkında

 Avrupa Gençlik Yılı 2022, Başkan von der Leyen'in 2021'deki Birliğin Durumu Konuşmasında duyurduğu gibi, Avrupa Komisyonu tarafından “başkalarına yardım etmek için çok çalışanları güçlendirmeye adanan bir yıl” olarak başlatıldı. Tamamen gençliğe adanmış, onları yeni fırsatlar ve yeni katılım yolları ve toplumda aktif bir vatandaşlık rolü üstlenerek güçlendirmeyi, teşvik etmeyi ve zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Genel bir hedef olarak Avrupa Gençlik Yılı, tüm gençleri seslerini duyurmaya ve Avrupa'nın geleceğine ilişkin umutlarının yanı sıra Yılın ana konularına ilişkin vizyonlarını paylaşarak katılmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, Gençlik Yılı, gençlik kitleleri arasında dayanışma mesajlarını yayarak ve her türlü faaliyetle Ukrayna'yı destekleyerek görünürlük sağlamayı ve Avrupa değerlerini tanıtmayı amaçlıyor.

Avrupa Gençlik Yılı, ayni zamanda, yüzlerce gençlik örgütünün ve paydaşın aktif olarak katkıda bulunduğu bir birlikte yaratma ve çoklu katılım ruhuyla temsil ediliyor. Bu, birçok ulusal ve yerel aktivasyon anlamına geliyor (Avrupa Gençlik Yılı web sitesine tüm Avrupa'da yapılan 1650'den fazla etkinlik yüklendi) ve gençleri Yıla olumlu ve ilgili bir şekilde katılmaları için bir araya getiriyor.

Daha fazla bilgi için https://www.yearofyouth.cy/en/ ve Avrupa Gençlik Yılı nedir? | AvrupaGençlikPortalı (europa.eu)

Resmi hashtag'ler: #EYY2022 #EuropeanYearOfYouth

Avrupa Gençlik Yılı'nı sosyal medyada takip edin: Instagram: @european_youth_eu Facebook: @EuropeanYouthEU Twitter: @EuropeanYouthEU

Detaylar

Yayın tarihi
16 Mayıs 2022
Yazar
Representation in Cyprus