Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Gazete makalesi12 Nisan 2022Representation in Cyprus

AB-Birleşik Krallık ilişkileri: Avrupa Birliği, Kuzey İrlanda'nın yanı sıra Kıbrıs, İrlanda ve Malta'ya sürekli ilaç tedariki sağlıyor

EU-UK Flags

Öneri, Avrupa Parlamentosu'nda geçen hafta yapılan olumlu oylamanın ardından, bugün kabul edildi. Öneriler, uzun süreli bir çözüme ulaşmak için Birleşik Krallık hükümetiyle yapılan kapsamlı görüşmelerin yanı sıra AB ve Birleşik Krallık'taki vatandaşlar, endüstri ve diğer iş dünyası temsilcileriyle kapsamlı katılımının ardından geçen Aralık ayında Komisyon tarafından öne sürüldü.

Bu kabulü memnuniyetle karşılayan Başkan Yardımcısı Šefčovič şunları söyledi: “Geçen sonbaharda Kuzey İrlanda’ya gerçekleştirdiğim ziyaretim sırasında, Kuzey İrlanda'ya sürekli ilaç tedarikini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağıma söz verdim. Artık rekor sürede teslim edilen kalıcı bir çözümümüz var. Kuzey İrlanda'daki tüm toplulukların öngörülebilirliğini, yasal kesinliğini ve refahını sağlamak için Birleşik Krallık hükümetiyle yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğim."

Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Komisyon Üyesi Stella Kyriakides şunları söyledi: “Kuzey İrlanda'daki yüz binlerce hasta için ve ayrıca pazarları tarihsel olarak Birleşik Krallık'tan gelen ilaçlara bağımlı olan Kıbrıs*, İrlanda ve Malta için sürekli ilaç temini çok önemlidir. Artık tüm vatandaşların ihtiyaç duydukları ilaçları her zaman almaya devam edebilmelerini sağlamak için bir çözüm bulma taahhüdümüzü yerine getirdik. Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından yapılan bu hızlı anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum.”

COVID-19 salgını, sağlık sistemlerinin sorunsuz çalışması için güçlü tedarik zincirlerine ve her zaman ilaçlara erişimin büyük önem taşıdığını gösterdi.

Kıbrıs, İrlanda ve Malta için sonraki adımlar:

Kıbrıs, İrlanda ve Malta için, Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından onaylanan kurallar, yalnızca gerektiğinde Birleşik Krallık'tan ilaç tedarik etmeye devam edebilmeleri için geçici bir istisna sağlıyor. Yönerge ve Yönetmelik, sırasıyla 1 Ocak 2022 ve 31 Ocak 2022 tarihinden itibaren geriye dönük olarak uygulanıyor. 31 Aralık 2024'e kadar, üç yıl içinde bu pazarların geçici derogasyonları aşamalı olarak kaldırması ve iç pazarlarının, Birleşik Krallık'ın Kuzey İrlanda dışındaki bölümlerinden veya bu bölgeler aracılığıyla tıbbi ürün tedarikine bağımlılığını azaltması bekleniyor.

Ayrıca, bu yılın sonunda Komisyon, AB'nin ilaç mevzuatının revize edilmesi için önerilerde bulunacak. Bu öneriler, arz güvenliğinin artırılmasına ve Birliğin daha küçük pazarlarındaki kıtlık risklerinin ele alınmasına özel önem verilerek, özellikle ilaçlara erişim sorununa daha uzun vadeli yapısal çözümler sağlamaya çalışacak.

Kısa Bilgi

Bugün önerilen çözüm, Komisyonun geniş kapsamlı önlemler paketinin bir parçasıdır Kuzey İrlanda'daki insanların Brexit nedeniyle yaşadığı zorluklara yanıt vermek için Ekim 2021'de teklif edildi.

Detaylar

Yayın tarihi
12 Nisan 2022
Yazar
Representation in Cyprus