Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi13 Haziran 2024Representation in Cyprus4 min read

Lefkoşa Kanalizasyon şebekesinde kritik durumdaki eski asbest boruların değiştirilmesi için AB tarafından finanse edilen çalışmalar başlıyor

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen ve Lefkoşa kanalizasyon şebekesinin eski ana taşıyıcı hattı (Trunk E) olarak bilinen kritik durumdaki üç bölümünün yenilenmesi için çalışmalara başlanıyor. 

pipes

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen ve Lefkoşa kanalizasyon şebekesinin eski ana taşıyıcı hattı (Trunk E) olarak bilinen kritik durumdaki üç bölümünün yenilenmesi için çalışmalara başlanıyor. Bu önemli proje, tüm Lefkoşalıların sağlık ve güvenliğinin sağlanması için atılan hayati bir adımı temsil etmektedir.

 

Yenileme çalışmaları, şehir içi, BM Ara Bölgesi ve Lefkoşa Atıksu Arıtma Tesisine kadar uzanan doğu bölümü olmak üzere üç bölümde gerçekleştirilecektir. Çalışmalar 846 metre uzunluğundaki "Eski ana kanalizasyon taşıyıcı hattının (Trunk E) bulunduğu şehir içi bölümünde başlayacaktır. Bu alan Mehmet Akif Caddesi'nin (Dereboyu) Kumsal Parkı'nın başlangıcından alışveriş merkezinin sonuna (Gültekin Şengör Caddesi'ne dönüşe) kadar olan kısmını kapsamaktadır. Şehir içi bölümü için yapılan sözleşme yaklaşık 1 milyon Euro tutarındadır. Bu çalışmaların 15 Haziran - 15 Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu aşama, acil önem taşıyan risklerin azaltılması ve Lefkoşa'nın atık su yönetim sisteminin kesintisiz çalışmasının sağlanması açısından kritik önem taşımaktadır.

 

Avrupa Komisyonu Yapısal Reform Desteği Genel Müdür Vekili Judit Rozsa şu açıklamayı yaptı: "Bu çalışmalar, tüm Lefkoşa halkının ürettiği atık suyun güvenli bir şekilde iki toplumlu Lefkoşa Atıksu Arıtma Tesisine ulaştırılması ve burada uygun şekilde arıtılması açısından kritik önem taşımaktadır. Hem kanalizasyon şebekesi hem de Atıksu Arıtma Tesisi, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasında yaklaşık 40 yıldır devam eden iyi bir ortaklığın kanıtıdır. Avrupa Komisyonu, Kıbrıs'ın yeniden birleşmesini kolaylaştıran bu ortak çabayı desteklemekten memnuniyet duymaktadır."

 

"UNDP Kıbrıs Direktörü Jakhongir Khaydarov ise şunları söyledi: "Lefkoşa kanalizasyon şebekesinin eski ana taşıyıcı hattının (Trunk E)  yenilenmesi, Lefkoşa'nın tamamı için son derece önemli olup her iki topluma da fayda sağlayacak bir altyapı projesidir. Bu proje, Lefkoşa halkının refahını artırma konusundaki taahhüdümüzü göstermektedir. Ayrıca, BM Şartı ile uyumlu olarak, herkes için erişilebilir su ve atık su hizmetlerinin yanı sıra sürdürülebilir su yönetimini güvence altına almayı amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarındaki 6. Amacı da desteklemektedir."

 

İlk olarak 1986 yılında iki toplumlu bir girişim olarak inşa edilen Lefkoşa kanalizasyon şebekesi eski ana taşıyıcı hattı (Trunk E) asbest borularla inşa edilmiştir. 2000 yılında, boruların çürümesi nedeniyle kanalizasyon hattının 2 km'lik bir bölümü değiştirilmiştir. 30 yılı aşkın bir süredir hizmet veren mevcut asbest boruların kalan kısımları şu anda kritik durumdadır ve şebekenin bazı kısımları çökmektedir. Bazı acil onarımlar gerçekleştirilmiş olsa da, potansiyel tehlikeleri önlemek için 4.200 metre uzunluğundaki boruların değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Avrupa Birliği ve UNDP arasındaki bu ortak çalışma, sürdürülebilir altyapı gelişiminin ve halk sağlığının korunmasının önemini vurgulamaktadır. Bu proje sadece bozulan boruları değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda Lefkoşa'nın kanalizasyon şebekesinin gelecek nesiller için daha dayanıklı ve güvenilir hale gelmesini de sağlayacaktır.

 

 

Avrupa Birliği

389/2006 sayılı Konsey Tüzüğü temelinde oluşturulan Kıbrıs Türk toplumuna yönelik Yardım Programı, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik gelişimini teşvik ederek Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine katkıda bulunmayı, özellikle adanın ekonomik entegrasyonunu, iki toplum arasındaki ve AB ile ilişkilerin geliştirilmesini ve (topluluk müktesebatı olarak da bilinen) AB yasaları bütününe hazırlığı hedeflemektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen ziyaret ediniz:

Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı  (europa.eu)

AB Bilgi Merkezi Facebook sayfası -  http://www.abbilgi.eu/en  - http://www.abbilgi.eu/tr/

 

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı

UNDP, Kıbrıs'ta barışın inşası sürecine katkıda bulunmayı ve desteklemeyi ve bir dizi güven artırıcı önlemi uygulayarak Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

İletişime geçmek içinUNDP Cyprus (@UNDPCY) / Twitteron Facebookon Instagram
Daha fazla kaynak içinhttps://www.undp.org/cyprus

 

Detaylar

Yayın tarihi
13 Haziran 2024
Yazar
Representation in Cyprus