Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Haber duyurusu15 Mart 2022Representation in Cyprus1 min read

AB Dijital COVID Sertifikası: Komisyon, AB genelinde sertifikanın etkisi ve uygulaması hakkında ikinci raporu kabul etti

Avrupa Komisyonu buün, AB Dijital COVID Sertifikasının AB genelindeki etkisi ve uygulamasına ilişkin ikinci raporu kabul etti.

EU Digital COVID Certificate - Use for travel, Greece

Rapor, sistemin Temmuz 2021'de piyasaya sürülmesinden bu yana Üye Devletlerin 1,7 milyardan fazla AB Dijital COVID Sertifikası yayınlayarak COVID-19 salgını nedeniyle seyahatin kısıtlandığı zamanlarda serbest dolaşımı kolaylaştırdığını gösteriyor. Ayrıca, AB Sertifikasının sadece 27 AB Üye Devletini değil, aynı zamanda 35 üçüncü ülkeyi AB sistemine bağlayarak nasıl küresel bir standart haline geldiğini de gösteriyor.

Adaletten sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders şunları söyledi: “Bugüne kadar 1,7 milyardan fazla sertifika verildi. AB Dijital COVID Sertifikasının, vatandaşların COVID-19 salgını sırasında seyahat etmesine olanak tanıyan güvenilir ve kullanımı kolay bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Durum geliştikçe, Komisyon sınırsız serbest dolaşıma hızlı bir geri dönüşü sağlamak için çalışıyor. Üye Devletleri, özellikle yerel önlemlerin de kaldırıldığı durumlarda, kalan son seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya çağırıyoruz.”

Komisyon, Şubat 2022'de, AB Dijital COVID Sertifika Yönetmeliğini 30 Haziran 2023'e kadar uzatmayı teklif etti. Önerilen uzatma, Haziran 2022'deki ilk sona erme tarihinin ötesinde işlerliğini sağlamayı amaçlıyor, çünkü durumun yazdan sonra nasıl gelişeceği henüz belli değil. AB Dijital COVID Sertifikası hakkında daha fazla bilgi bu konu ile ilgili hazırlanan özel web sitesinde ve bu Soru-Cevap bölümünden de ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Yayın tarihi
15 Mart 2022
Yazar
Representation in Cyprus