Skip to main content
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği
Gazete makalesi16 Şubat 2023Representation in Cyprus2 min read

Eğitim Bekleyemez: Avrupa Ekibi krizlerden etkilenen çocuklar için daha iyi eğitim ve kimseyi geride bırakmamak için 313 milyon Euro sözü verdi

Avrupa Komisyonu ve AB Üye Devletleri, Birleşmiş Milletler'in eğitime destek için küresel fonu olan ‘Eğitim Bekleyemez’ projesine 313 milyon € yatırım yapma taahhüdünde bulundu.

education cannot wait

Avrupa Birliği ve ‘Eğitim Bekleyemez’ projesi krizlerden etkilenen çocuklar için yüksek kaliteli eğitime erişimi teşvik ediyor, ve Dönüşen Eğitim Zirvesi'nin taahhütleri doğrultusunda, insani ve kalkınma müdahaleleri arasındaki boşluğu kapatarak eğitim yatırımlarını daha etkili ve sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyor.

AB, ‘Eğitim Bekleyemez ' yoluyla sağlanan finansman, acil durumlarda ve uzun süreli krizlerde çocuklar ve gençleri kaliteli eğitime teşvik etmek ve paydaş ülkelerdeki diğer eğitim sistemlerinin dayanıklılığını artırmak için destek sağlıyor. 2021-2027 döneminde hassas ülkelerdeki AB eğitim yatırımları, AB bütçesinden 3, 2 milyar Euro'ya ulaşacak.

Avrupa Birliği, kaliteli eğitim konusunda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 4'e (SDG) doğru ilerlemeyi hızlandırma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. AB kurumları ile Üye Devletler birlikte, dünya çapında 100'den fazla ülkede eğitim sektörünü destekleyerek tüm küresel eğitim yardımının yarısından fazlasına katkıda bulunuyor.

Kısa Bilgi

'Eğitim Bekleyemez' (ECW), Birleşmiş Milletler'in acil durumlarda ve uzun süreli krizlerde eğitim için kullanılan küresel bir fondur. 31 ülkede faaliyet gösteren 'Eğitim Bekleyemez’ şimdiden 6, 9 milyon çocuk ve gence destek sağladı.

Almanya, 'Eğitim Bekleyemez’ projesine, 2023–2026 dönemi için 210 milyon Euro ile en büyük katkıyı yaptı. Avrupa Takımı taahhüdüne katkıda bulunan diğer Üye Devletler, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlanda, İspanya ve İtalya oldu. Komisyon, Eğitim Bekleyemez lansmanından bu yana bu projeye 27,5 milyon Euro katkı koydu ve  2023-2027 yılları için ek 25 milyon Euro ek destek sağlamayı taahhüt etti.

Avrupa Birliği, kaliteli eğitim ile ilgili Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 4'e (SDG 4) doğru hızlı  ilerleme konusundaki kararlılığını sürdürüyor. AB kurumları ve Üye Devletler bir bütün olarak, dünya çapında 100'den fazla ülkede eğitim sektörünü destekleyerek küresel eğitimin yarısından fazlasına katkıda bulunuyor.

 

 

Daha Fazla Bilgi İçin

Eğitim (AB Uluslararası Ortaklıkları)

Acil durumlarda eğitim   (AB İnsani Yardım)

Küresel Tahminler: Krizden Etkilenen ve Eğitim Desteğine Muhtaç Olan Çocuk ve Ergenlerin Sayısı | Eğitim Bekleyemez

 

 

Detaylar

Yayın tarihi
16 Şubat 2023
Yazar
Representation in Cyprus