Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması3 Ocak 2022Representation in Cyprus

Dijital sözleşmeler: Dijital içerik ve mal satışına ilişkin AB kuralları uygulamaya girdi

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, Didier Reynders, and Janez Lenarčič, European Commissioners, to Rochefort and Pepinster, in Belgium

1 Ocak'ta dijital içerik ve mal satışına ilişkin yeni AB kuralları uygulamaya girdi. Bundan böyle, tüketicilerin ve işletmelerin AB genelinde dijital içerik, dijital hizmetler ve ürünler ve 'akıllı ürünler' alıp satması daha kolay olacak. Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders şunları söyledi: “2022, AB tüketicileri ve işletmeleri için çok olumlu bir notla başlıyor. AB tüketicileri, artık dijital içerik, dijital hizmet veya akıllı ürünlerde sorun veya kusur olması durumunda, AB içinde bu ürün ve hizmetleri nereden satın almış olurlarsa olsunlar, diğer mallarda olduğu gibi aynı haklara sahip olacaklar. Uyumlaştırılmış kurallarımız yalnızca tüketici haklarını güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda yasal kesinlik sağlayarak işletmeleri mal ve hizmetlerini AB genelinde satmaya teşvik edecek. Bu, tüketicilere milyonlarca günlük işlemde yardımcı olacak. Henüz yeni kuralları aktarmamış olan Üye Devletleri gecikmeden bunu yapmaya çağırıyorum.”   

Dijital sözleşmelere ilişkin yeni kurallarla, dijital içerik (ör. indirilen müzik veya yazılım) ve dijital hizmetler hatalı olduğunda tüketiciler korunacak. Örneğin fiyat indirimi veya sözleşmeyi feshedip para iadesi alma gibi yasal bir çözüm hakları olacak. Mal satışı yönergesi, AB genelinde veya bir mağazada çevrimiçi alışveriş yaparken tüketiciler için aynı düzeyde koruma sağlayacak ve dijital bileşenlere sahip ürünler (ör. akıllı buzdolabı) dahil tüm malları kapsayacak. Yeni kurallar, tüketicinin malı teslim aldığı andan itibaren iki yıllık asgari garanti süresini sürdürmekte ve tüketici lehine tersine çevrilmiş ispat külfeti için bir yıllık bir süre öngörüyor. Uygulamada, ilk yıl boyunca, malın baştan kusurlu olmadığını kanıtlamanın satıcıya bağlı olacağı anlamına geliyor. Üye Devletlerin çoğunluğu hem dijital içerik Direktifini hem de mal satışına ilişkin Direktifi tamamen iç hukuka aktardı. Komisyon, kalan Üye Devletler için aktarımları yakından izleyecek. Aslında, henüz aktarım önlemlerini bildirmemiş olan Üye Devletlere karşı birkaç İhlal prosedürü halihazırda devam ediyor. Daha fazla bilgiyi dijital sözleşme kuralları ile ilgili sayfalarda ve bilgi formunda bulabilirsiniz.

Detaylar

Yayın tarihi
3 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus