Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Haber duyurusu17 Mayıs 2022Representation in Cyprus

Komisyonun Teknik Destek Aracı, dokuz Üye Devletin Ukrayna'daki savaştan kaçan insanları karşılamasına ve desteklemesine yardımcı olacak

Komisyon, dokuz Üye Devletin Ukrayna'daki savaştan kaçan insanlara ev sahipliğinde yardımcı olmak için teknik uzmanlık sunacak.

Ukraine: EU agrees to extend the scope of sanctions on Russia and Belarus

Teknik destek talebinde bulunan Belçika, Kıbrıs, Çekya, Fransa, Yunanistan, İtalya, Polonya, Romanya ve Slovakya’ya istedikleri destek önümüzdeki aylarda sağlanacak. Uyum ve Reformlardan sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira şunları söyledi: “Rusya'nın Ukrayna'yı işgali eşi görülmemiş bir insani krize sebep oldu. Savaştan kaçanlara ve AB'de güvenlik arayanlara yardım etmek bizim görevimizdir. Bu, onlara barınma, eğitim, sağlık ve istihdama erişim izni vermek anlamına geliyor. Avrupa Komisyonu, Teknik Destek Aracı ile bunun sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için Üye Devletleri destekliyor.”

Teknik uzmanlık, Komisyon tarafından yönetilen (TSI) kapsamında sağlanıyor. Destek, Üye Devletlerin, savaştan kaçan kişilerin karşılanması ve entegrasyonları için AB fonlarının kullanılmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda AB işgücü  piyasasına girişlerini kolaylaştırmak için Ukraynalı mültecilerin niteliklerinin ve diplomalarının tanınmasını kolaylaştırmak; okul müfredatlarını Ukraynalı öğrencilerin ihtiyaçlarına göre uyarlamak; ve bakanlıklar arası koordinasyonu geliştirmek için düzenlenen Geçici Koruma Yönergesini uygulamada da bu ülkelere yardımcı olacak.

Komisyon, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından, Üye Devletlerin Ukrayna'dan gelen mültecileri karşılamasını ve Rusya'dan gelen fosil yakıtlara olan bağımlılıklarını aşamalı olarak bırakmalarını desteklemek için 21 Mart 2022'de,  özel bir çağrı başlattı .Üye Devletler  tarafından  sunulan talepler Komisyon tarafından değerlendirilip onaylandı. Komisyon halihazırda, TSI 2022 kapsamında, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, İtalya, Hollanda ve Portekiz'e “Üçüncü Ülke Vatandaşlarının AB Üye Devletlerine Entegrasyonu” destek projeleri çerçevesinde yardım sağlıyor. Bu projeler, ulusal yönetimlerin kapsayıcı ve etkili entegrasyon hizmetleri sağlama kapasitesini geliştiriyor, kabiliyetlerin elde tutulmasına yardımcı oluyor  ve üçüncü ülke vatandaşlarının işgücü piyasasına erişimini kolaylaştırıyor. TSE desteği, AB Ajanslarının ve özellikle Malta, İtalya, Yunanistan, İspanya, Kıbrıs, Romanya, Belçika, Letonya ve Litvanya'da ve yakında Çekya ve Hollanda'da faaliyet gösteren Avrupa İltica Ajansı'nın (EUAA) çalışmalarını tamamlıyor.

 

Detaylar

Yayın tarihi
17 Mayıs 2022
Yazar
Representation in Cyprus