Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması1 Nisan 2022Representation in Cyprus

Komisyon piyasa gözetimini güçlendiriyor: motorlu taşıtlardan kaynaklanan emisyonları test etmek için yeni laboratuvarlar açılıyor

Komisyon bugün, Komisyon'un Ispra'daki (İtalya) Ortak Araştırma Merkezi (JRC) bünyesinde, AB pazarında otomobillerden kaynaklanan emisyonları test etme kapasitesini artırmaya olanak sağlayacak iki yeni laboratuvarın açılışını yapıyor.

Vehicle testing at the EU Joint Research Centre of Ispra, Italy

Açılacak olan laboratuvarlar, Komisyonun araçların AB emisyon düzenlemelerine uyup uymadığını belirlemesine yardımcı olacak ve araçların piyasa gözetimini yürütme yeteneğini geliştirecek. «Dieselgate» skandalı sonrasında AB düzeyinde gözetim ve yaptırım getiren AB araç tipi onay mevzuatının  revize edilerek Komisyon’a arabalardan kaynaklanan emisyonları kontrol etme yetkisi verildi.

Ispra'daki yeni tesisin açılışını yapan İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları söyledi: “Piyasaya sürülen arabaların kontrolleri Üye Devletlerin sorumluluğunda olsa da, Eylül 2020'den bu yana yasanın çiğnenmesi durumunda, Komisyon arabalar üzerinde kontroller yapabiliyor, AB üyesi ülkelerde araba toplatabiliyor ve araba başına 30.000 €'ya kadar para cezası verebiliyor. Bu son teknoloji otomobil emisyon test tesisi ile artık Avrupa vatandaşları için hava kalitesini iyileştirmek, tüketici güvenini yeniden tesis etmek, Tek Pazarı güçlendirmek ve Avrupa otomobil endüstrisinin küresel rekabet gücünü desteklemek için her zamankinden daha donanımlıyız.”

İnovasyon, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: "Bu birinci sınıf yeni laboratuvarlar, JRC'nin, araçların AB'deki emisyon kurallarına uymasını sağlamak için artan verimlilikle devam etmesini sağlayacak. Bu harika haberler tüm tüketiciler ve Avrupalılar için ve 2050 yılına kadar iklim açısından nötr bir kıta olma hedefine doğru bir adım. Bilimin politikaya nasıl yardımcı olduğuna dair bir başka önemli örnek.”

Yeni Araç Piyasası Gözetim tesisi, düzenlenmiş ve simüle edilmiş gerçek sürüş koşullarında emisyon testlerini mümkün kılacak. İki iklimsel emisyon hücresi, aracın nihai emisyon performansını etkileyen sıcaklık, nem ve basınç gibi çok çeşitli ortam koşullarının test edilmesini sağlayacak. En son teknolojiye sahip olmaları nedeniyle, yeni laboratuvarlar gelecekteki emisyon standartlarının uygulanması açısından Komisyona da hizmet edecek.

Komisyon ayrıca JRC'nin diğer test tesislerinde yürütülen piyasa gözetimi faaliyetlerinin ilk yılının sonuçlarını da yayınlamaktadır. 'Motorlu araçların Avrupa piyasa gözetimi' başlıklı rapor, çok çeşitli sürüş koşullarında uyumlu olduğu tespit edilen 40 Euro-6 aracın emisyon testi sonuçlarını ve uygunluk değerlendirmesini sunuyor. JRC, motorlu taşıtlar üzerindeki gözetim görevlerinde yer alan AB yetkililerini desteklemek amacıyla, test prosedürleri için öğrenilen dersleri ve en iyi uygulamaları da paylaşıyor.

 

Kısa Bilgi

Bazı durumlarda gerçek sürüş emisyonlarının yasal sertifikasyon testinde ölçülen değerleri çok aştığını ortaya koyan « Dieselgate » skandalına yanıt olarak, Avrupa Birliği Mayıs 2018'de motorlu taşıtların onaylanması ve piyasa gözetimi hakkındaki (AB) 2018/858 Yönetmeliğini kabul etti. Bu Yönetmelik, motorlu taşıtlar için zorunlu bir piyasa gözetimi uygulaması getirerek önceki tip onay sistemini önemli ölçüde yenileyip daha da kontrollü hale getiriyor. Ayrıca, araç tip onayı ve testinin kalitesini ve bağımsızlığını iyileştiriyor, halihazırda AB pazarında bulunan araçların kontrollerini artırıyor, Avrupa gözetimini de çoğaltıp genel sistemi güçlendiriyor. Piyasa gözetimi faaliyetlerinin sonuçlarına dayalı olarak, araç tipi onayına ilişkin 2018 Yönetmeliği, Komisyonun AB çapında araçları geri çağırma işlemini başlatmasına ve yasanın çiğnenmesi ve Üye Devletlerin harekete geçmemesi durumunda araba başına 30.000 €'ya kadar para cezası uygulamasına izin veriyor.

JRC'nin Araç Emisyon Laboratuvarı (VELA), her tür karayolu aracının hem emisyon hem de enerji verimliliği açısından test edilmesini sağlıyor. Şu anda 11 tesisten oluşan VELA laboratuvarı ve JRC'nin araştırma sonuçları, karayolu taşımacılığı için Avrupa emisyon mevzuatını geliştirmek için kullanılıyor ve araç teknolojilerinin değerlendirilmesi için tarafsız bilimsel veriler üretiyor. JRC, Komisyonun araç piyasası gözetimi bağlamında araç testinden sorumlu olduğu 2017'den 2020'ye kadar bir pilot proje yürüttü.

Detaylar

Yayın tarihi
1 Nisan 2022
Yazar
Representation in Cyprus