Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Basın açıklaması1 Mart 2022Representation in Cyprus

Komisyon, Avrupa'da derin teknoloji inovasyonunu artırmak için kadınlar tarafından yönetilen ilk 50 şirketi seçti

Komisyon bugün, kadınlar tarafından yönetilen derin teknoloji start-up'larını destekleyen yeni Women TechEU pilot programı kapsamındaki ilk çağrının sonuçlarını açıkladı.

Visit of Mariya Gabriel, European Commissioner, to Ireland

Çağrı, AB araştırma ve yenilik çalışma programı olan Horizon Europe, Avrupa İnovasyon EkosistemleriArama kapsamında finanse ediliyor.

Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “İlk kez yapılan Kadınlar TechEU çağrısının başarılı sonucundan özellikle gurur duyuyorum. Çok sayıda olağanüstü başvuru, derin teknoloji alanında çalışan kadınların yönettiği şirketler için erken ve en riskli aşamada destek almaları gerektiğini doğruluyor. Kadın liderliğindeki bu 50 şirkete finansman, mentorluk ve ağ oluşturma fırsatlarıyla yardımcı olacağız ve bu programı 2022'de büyüteceğiz. ”

Women TechEU, Avrupa Birliği'nin yeni bir girişimidir. Program, şirketlerin inovasyon sürecindeki ilk adımlarını ve büyümeyi desteklemek için her biri 75.000 € değerinde hibeler sunuyor. Aynı zamanda, Avrupa İnovasyon Konseyi (EIC) Kadın Liderliği Programı , kapsamında, ve AB çapında ağ oluşturma fırsatlarını arama kapsamında mentorluk ve koçluk sunuyor.

Bağımsız uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Komisyon, 15 farklı ülkeden 50 kadın liderliğindeki şirketten oluşan ilk grubu destekleyecek. Beşte biri Horizon Europe'u genişleten ülkelerden olmak üzere, 40'tan fazla şirket AB Üye Devletlerinde yerleşmiş konumdadır. Ayrıca, yaklaşık olarak şirketlerin %20’si Horizon Europe ile ilişkili ülkelerde bulunuyor.

Finansman için önerilen şirketler, erken kanser teşhisi ve tedavilerinden metan emisyonlarının olumsuz etkisini azaltmaya kadar çeşitli alanlarda son teknoloji ve ezber bozan yenilikler geliştiriyorlar. İklim değişikliğiyle mücadele, gıda israfını azaltma, eğitime erişimi genişletme ve kadınları güçlendirme gibi sürdürülebilir kalkınma hedeflerini (SKH'ler) ele alıyorlar.

Projeler 2022 yılının bahar aylarında başlayacak ve 6 ile 12 ay arası sürecek. Kadın liderler, özel koçluk ve mentorluk faaliyetlerine ulaşabilmek için Avrupa İnovasyon Konseyi'nin Kadın Liderliği Programına kaydolmaları gerekiyor .  

 

Bu ilk pilot uygulamaya verilen çok cesaret verici katılımın ardından Komisyon, Kadınlar TechEU programını 2022'de yenileyecek. Bir sonraki çağrının bütçesi 10 milyon Euro'ya yükseltilecek ve bu da (bu yıl 50'den fazla) yaklaşık 130 şirkete fon sağlayacak. Çağrı, 2022'de başlatılacak.

Kısa Bilgi

Derin teknoloji, Avrupa'nın başlangıç ​​ekosisteminin %25’ten fazlasını oluşturuyor ve Avrupalı ​​derin teknoloji şirketlerinin değeri toplam 700 milyar Euro’yı geçiyor ve bu rakam artmaya devam ediyor. Bununla birlikte, kadınlar derin teknolojide büyük ölçüde yeterince temsil edilmiyor.

Mühendislikte inovasyon ve bilimdeki ilerlemeler üzerine kurulu derin teknoloji start-up'ları daha uzun Ar-Ge döngülerine sahip olma eğilimindedir ve inşa etmek genellikle diğer start-up'lardan daha fazla zaman ve sermaye gerektiriyor. Doğru desteği ve yatırımı erkenden almazlarsa çoğu ilk yıllarında başarısız olabilir. Derin teknoloji alanındaki kadınlar, özellikle teknoloji gibi sektörlerde yaygın olarak görülen ek toplumsal cinsiyet yanlılığı ve klişelerle karşı karşıya kalıyor.

Bir teknoloji şirketini kurma ve yönetme fırsatına sahip olmayan her kadın, Avrupa’nın sadece yetenek ve çeşitliliği kaybetmesi değil, aynı zamanda ekonomik büyüme için fırsatların da kaçırılması anlamına geliyor.

Yeni Women TechEU programı, şirketlerin en erken, en riskli aşamasında kadınların liderliğindeki derin teknoloji start-up'larını destekleyerek bu inovasyon cinsiyet farkını ele alıyor. AB, bu programla, kadınların önderliğindeki start-up'ların sayısını artırmaya ve daha adil ve daha müreffeh bir Avrupa derin teknoloji ekosistemi yaratmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Women TechEU, kadın yenilikçileri artırmaya yönelik alınan AB önlemlerinin bir parçasıdır. Başlıca girişimler arasındaAB Kadın Yenilikçiler Ödülü , Avrupa Yenilik Konseyi Hızlandırıcısı kapsamında  kadınların liderliğindeki şirketler için iddialı satış konuşması, hedefleri cinsiyet dengeli bir EIC Kurulu, cinsiyet boyutunun ilgili EIC Challenges entegrasyonu ve ilerlemeyi izlemek için bir pilot cinsiyet ve çeşitlilik inovasyon endeksi yer alıyor.

AB Kadın Yenilikçiler Ödülü, 2021'de rekor 264 başvuru alarak, Avrupa'da kadınların önderlik ettiği yeni girişimlerin sayısının hızla arttığına işaret ediyor. Ödül, Avrupa'nın çığır açan yeniliklerinin arkasındaki kadınları kutluyor ve her yerde kadınlar ve kızlar için rol modeller yaratmayı amaçlıyor.

 

Detaylar

Yayın tarihi
1 Mart 2022
Yazar
Representation in Cyprus