Skip to main content
European Commission logo
Representation in Cyprus
Press release26 Ocak 2022Representation in Cyprus

Komisyon, AB'de yaşayan herkes için dijital haklar ve ilkeler bildirgesi yayınladı

Komisyon bugün, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyine AB'deki dijital dönüşüme rehberlik edecek bir haklar ve ilkeler bildirgesine imza atmasını teklif ediyor.

Read-out of the weekly meeting of the von der Leyen Commission by Margrethe Vestager, Executive Vice-President of the European Commission, and Thierry Breton, European Commissioner, on the proposal for a European declaration on digital rights and…

Dijital haklar ve ilkeler hakkındaki taslak bildirge, herkese Avrupa'nın teşvik ettiği ve savunduğu dijital dönüşümün türü hakkında net bir referans noktası vermeyi amaçlıyor. Bildirge ayrıca, yeni teknolojilerle çalışırken politika yapıcılar ve şirketler için bir rehber sağlayacak. AB'nin yasal çerçevesinde yer alan hak ve özgürlükler ile ilkelerde ifade edilen Avrupa değerlerine çevrim dışı oldukları için çevrim içi olarak da saygı gösterilmesi gerekiyor. Bildirge ortaklaşa onaylandıktan sonra, AB'nin dünya çapında teşvik edeceği dijital dönüşüm yaklaşımını da tanımlayacak.

Dijital Çağa Uygun bir Avrupa’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager şunları söyledi: “Çevrimiçi olduğumuz zamanlar da dahil insanlar için çalışan ve haklarımıza ve değerlerimize saygı duyan güvenli teknolojiler istiyoruz. Ve herkesin giderek dijitalleşen toplumlarımızda aktif bir rol alma yetkisine sahip olmasını istiyoruz. Bu bildirge bize çevrimiçi dünya için haklar ve ilkeler konusunda net bir referans noktası sağlıyor.”

İç Pazardan Sorumlu Komisyon Üyesi Thierry Breton şunları söyledi: “Avrupalıların şunu bilmesini istiyoruz: Avrupa'da yaşarken, okurken ve çalışırken, kaliteli internet bağlantısına, kamu hizmetlerine kesintisiz erişime, güvenli ve adil bir dijital alana güvenebilirsiniz. Dijital haklar ve ilkeler bildirgesi, çevrimdışı olarak yasa dışı olanın çevrimiçi olarak da yasa dışı olması gerektiğini kesin olarak ortaya koyuyor. Biz de bu ilkeleri dünya için bir standart haline getirmeyi amaçlıyoruz.”

Dijital çağda haklar ve ilkeler

Taslak bildirge, insanları ve haklarını merkeze almak, dayanışma ve toplumda ayrımcılığı engellenmek, çevrimiçi seçim özgürlüğünü sağlamak, dijital kamusal alana katılımı teşvik etmek, emniyeti, güvenliği artırmak ve bireylerin güçlendirilmesi ve dijital geleceğin sürdürülebilirliğinin teşvik edilmesi gibi dijital dönüşüm için temel hak ve ilkeleri kapsıyor.

Bu haklar ve ilkelerin, AB'de yaşayan insanlara günlük yaşamlarında her yerde ve herkes için uygun maliyetli ve yüksek hızlı dijital bağlantı, iyi donanımlı sınıflar ve dijital becerilere sahip öğretmenler, kamu hizmetlerine sorunsuz erişim, çocuklar için güvenli bir dijital ortam, mesai saatlerinden sonra bağlantının kesilmesi, dijital ürünlerimizin çevresel etkileri hakkında anlaşılması kolay bilgiler edinme olarak eşlik etmesi, kişisel verilerinin nasıl kullanıldığını ve kiminle paylaşıldığını kontrol edilmesini sağlaması gerekiyor.

Bildirge, Antlaşmalardan Temel Haklar Şartı'na kadar olan AB hukukuna ve aynı zamanda Adalet Divanı'nın içtihatlarına dayanıyor. Avrupa Sosyal Haklar Sütunu deneyimine dayanıyor. Eski Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, 2018'de internete erişim fikrini yeni bir insan hakkı olarak destekledi. Bildirgede belirtilen ilkelerin teşvik edilmesi ve uygulanması, kendi yetkileri dahilinde hem Birlik hem de Üye Devlet düzeyinde ortak bir siyasi taahhüt ve sorumluluk olacak. Deklarasyonun sahada somut etkileri olmasını sağlamak için Komisyon, Eylül ayında ilerlemeyi izlemeyi, boşlukları değerlendirmeyi ve 'Dijital On Yılın Durumu' konulu yıllık bir rapor aracılığıyla eylemler için önerilerde bulunmayı teklif etti.

Sonraki Adımlar

Avrupa Parlamentosu ve Konsey, taslak bildirgeyi tartışmaya ve bu yaza kadar en üst düzeyde onaylamaya davet ediliyor.

Kısa Bilgi

9 Mart 2021'de Komisyon, Dijital Pusula Üzerine İletişim: Dijital On Yıl için Avrupa Yolu'nda 2030 yılına kadar Avrupa'nın dijital dönüşümüne ilişkin vizyonunu ortaya koydu. Eylül 2021'de Komisyon, Dijital On Yıla Giden Yol biçiminde dijital hedeflere ulaşmak için sağlam bir yönetişim çerçevesi sundu. 1 Haziran 2021'de Portekiz'in Sines kentinde düzenlenen 'Dijital On Yıla Liderlik' etkinliğinde yaptığı konuşmada Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen şunları söyledi: “Yeni teknolojileri benimsiyoruz. Ama biz değerlerimizin arkasındayız.”

Komisyon ayrıca, Avrupa Dijital İlkeleri'ne geniş destek gösteren bir açık kamuoyu istişare çalışması gerçekleştirdi – AB vatandaşlarının %80’i, Avrupa Birliği'nin dijital haklar ve ilkelere ilişkin ortak bir Avrupa vizyonu tanımlamasının ve teşvik etmesinin ve ayrıca özel bir Eurobarometre anket’inin de yararlı olduğunu düşünüyor. Yıllık Eurobarometer anketleri, vatandaşların bildirgede yer alan dijital ilkelerin AB'de nasıl uygulandığına ilişkin algılarına dayalı olarak nitel veriler toplayacak.

Bildirge ayrıca, e-Devlet üzerine Tallinn Bildirgesi, Dijital Toplum ve Değere Dayalı Dijital Yönetim hakkında Berlin Bildirgesi ve insanı güçlendiren bir dijital dönüşüm modeli için Lizbon Deklarasyonu - Dijital Demokrasi Amacı dahil olmak üzere Konsey'in önceki girişimlerini de temel alıyor.

Daha Fazla Bilgi için

Dijital Haklar ve İlkeler hakkında bir Avrupa Deklarasyonu oluşturulmasına ilişkin Komisyon'dan Avrupa Parlamentosu'na ve Konsey'e Tebliğ

AB'deki herkes için dijital haklar ve ilkeler hakkında bilgi formu

Dijital Pusula: Dijital On Yıl için Avrupa yolu

Dijital On Yıla Giden Yolda Bildiri

e-Devlet Üzerine Tallinn Bildirgesi Dijital Toplum ve Değere Dayalı Dijital Yönetim Üzerine Berlin Bildirgesi

Lizbon Bildirgesi –Dijital Demokrasi Amaçlı

Detaylar

Yayın tarihi
26 Ocak 2022
Yazar
Representation in Cyprus