Skip to main content
European Commission logo
türkçe
European Commission Representation in Cyprus
Bilgi formu24 Eylül 2021

Komisyon ve Europa Nostra, 2021 Avrupa'nın en iyi miras ödülü kazananlarını açıkladı

Europa Nostra announce Europe's top heritage award winners 2021

Avrupa'nın alanında en büyük ödülü olan Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri'ni kazananlar dün Giorgio Cini Vakfı'nın Venedik'teki genel merkezinde sahiplerine kavuştu. Tören, 21-24 Eylül tarihleri ​​arasında Dünya Mirası Şehri Venedik'te gerçekleştirilecek 2021 Avrupa Kültür Mirası Zirvesi'nin öne çıkan etkinlikleri arasında yer alıyor. Urşi Köyü Ahşap Kilisesi'nin (Romanya) dikkat çekici rehabilitasyonu 2021'in en büyük kazananı oldu: jüri bu projeye Grand Prix ödülünü verirken, halk oylamasında Avrupa'daki favori miras projesi ve Halkın Tercihi Ödülü'nü kazanandı. Avrupa'nın dört bir yanından yaklaşık 7.000 vatandaş, Europa Nostra web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak oy kullandı. Uzmanlardan oluşan bağımsız bir jürinin tavsiyesi üzerine Europa Nostra Yönetim Kurulu tarafından seçilen Grand Prix ödül sahiplerinin her biri 10.000 € ödül alacak.

Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Mariya Gabriel şunları söyledi: “2021 Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödüllerini kazananlarını başarıları ve Avrupa Kültürümüze kayda değer katkıları için içtenlikle kutluyorum. Kazanan projelerin geniş kapsamlı etkisi, Avrupa'nın kültürel mirasının toplumumuza, ekonomiye ve çevreye paha biçilmez katkısını gösteriyor. Avrupa'nın daha iyisini inşa etmeye kararlı olduğu bir anda, bu başarı hikayeleri gerçek bir ilham kaynağı ve Avrupalılar olarak karşılaştığımız zorluklara rağmen birlikte neler başarabileceğimizin güçlü bir örneğidir. Umarım bu Ödüller, mükemmel projelerinizin gelişmesine yardımcı olur ve Avrupa'mızın toparlanmasında daha da önemli bir rol oynar.”

Avrupa Miras Ödülleri / Europa Nostra Ödülleri, 2002 yılında Komisyon tarafından başlatıldı ve o zamandan beri Europa Nostra tarafından yürütülüyor. Ödüller, Avrupa Birliği'nin Yaratıcı Avrupa programı tarafından destekleniyor. Zirve, AB kurumları tarafından başlatılan, Yeni Avrupa Bauhaus ve Avrupa'nın Geleceği Konferansı adlı iki temel vatandaş odaklı girişime katkıda bulunuyor. Kazananlar ve inisiyatif hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylar

Yayın tarihi
24 Eylül 2021